Rozkol v strane Smer Pellegrini nevníma

NETKY.SK • 24 Marec 2019, 12:55 • 2 min
Rozkol v strane Smer Pellegrini nevníma

BRATISLAVA – V strane Smer-SD momentálne nie je rozkol, otázka pozície predsedu strany Roberta Fica nie je na stole. V relácii V politike v televízii TA3 to uviedol podpredseda strany a premiér Peter Pellegrini. Ten sa vyjadril aj k situácii v koalícii či k roku pôsobenia jeho vlády. Hovoril aj o rozpracovanej zmluve o obrannej spolupráci s USA a svojej politickej budúcnosti.

slovakia

left justify in out

Pellegrini v relácii hovoril o situácii v Smere-SD aj o vzťahu s predsedom strany Robertom Ficom. Jeho nedávne výstupy na adresu médií vnímal len z diaľky, keďže bol na východe Slovenska a následne v Bruseli. Nevníma, že by bol v Smere nejaký rozkol, ale zároveň pripomenul, že ich strana nikdy neperie špinavú bielizeň na verejnosti, ale vydiskutujú si to "doma". Okrem toho avizoval, že po prezidentských voľbách čakajú stranu diskusie na tému ako ďalej. „Určite nás čakajú po voľbách diskusie, ako ďalej pokračovať. Ak chceme byť naďalej najúspešnejšia strana v dejinách Slovenska, musíme sa porozprávať, ako sa prispôsobiť novej dobe,“ povedal Pellegrini. Otázka možného nového predsedu podľa neho na stole nie je. Pokiaľ ide o Ficove slová na adresu médií, ktorým chce predseda strany vyhlásiť vojnu, Pellegrini zareagoval, že strana Smer sa bude brániť, ak o nej budú písané nepravdy, klamstvá.

Na tému situácie v koalícii Pellegrini uviedol, že sa mu nepáčia odkazy cez médiá a chce, aby vládna koalícia prinášala v prvom rade výsledky a riešenia problémov, ktoré ľudí trápia. „Mne v regióne nikto nerozpráva, že ich trápi nejaká zmluva. Chcú chodiť do dobre vybavenej nemocnice, deti chcú poslať do školy s dobrými učiteľmi, chcú cesty. Chcem, aby moja vláda podávala profesionálny výkon, nie, aby sa nechávala vťahovať do pseudokáuz. Chcem, aby sme prinášali výsledky, za to dostávame výplatu, nie za doťahovanie sa,“ povedal premiér. Ak by toto nefungovalo, podľa neho nemá zmysel pokračovať. „Ak to nebude prinášať výsledky, ja si viem predstaviť z politiky odísť. Nebudem sa držať stoličky len preto, aby som bol premiér rok a osem mesiacov, namiesto rok a šesť mesiacov. Je veľmi oslobodzujúce byť slobodný pri výkone práce,“ vyhlásil premiér. Situáciu dramatizovať nechce, prioritou je dovládnuť do riadneho termínu volieb v marci 2020. „Len si dajme pozor, aby sme nenatiahli tú tetivu na luku tak, že praskne,“ dodal.

 

obrazok


Témou diskusie bolo aj napätie so Slovenskou národnou stranou pre návrh zmluvy o obrannej spolupráci s USA. Premiér vysvetlil, že ešte žiadna zmluva nie je na stole, rokuje sa len o návrhu. „Neexistuje finálny text, je to more červených, zelených a modrých pripomienok. Ak bude na stole finálny text, bude musieť ísť do Bezpečnostnej rady SR, na vládu a potom do Národnej rady,“ vysvetlil legislatívny proces návrhu zmluvy. Preto, kým nie je jasné, čo v zmluve bude, mu príde zbytočné vyhlasovať, či niekto odíde, alebo neodíde z koalície. Zdôraznil, že v utorok bude o podmienkach pokračovania rokovaní hovoriť aj Koaličná rada. Podmienky sú, že dohoda nesmie zasiahnuť do suverenity SR, nesmie porušiť ústavu a zákony SR. Takisto nemôže dávať mandát na prítomnosť vojakov na území SR a výstavbu projektov, o ktoré nemá Slovensko záujem. Nevidí ale dôvod, prečo by americké peniaze nemohli ísť na rekonštrukciu pristávacích dráh na vojenských letiskách.

Pokiaľ ide o výročie jeho vládnutia, ktoré bolo v piatok 22. marca, povedal, že to ubehlo ako voda. „V piatok, keď mi to kolegovia pripomenuli, som si uvedomil, čím všetkým sme si prešli,“ okomentoval prvý rok na poste predsedu vlády. „V politike neviete nič vylúčiť, ale dám tomu všetko, aby sme dôstojne dovládli,“ odpovedal na otázku, či bude aj druhé výročie jeho vlády. Potvrdil, že ešte stále vníma polarizáciu v spoločnosti. Za riešenie polarizácie považuje riešiť problémy ľudí. „Aby si ľudia mohli povedať, že možnože nás nemajú radi, ale vidia, že aspoň niečo robíme,“ dodal.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies