Rokovanie OBSE v Hamburgu sa skončilo bez spoločného vyhlásenia

NETKY.SK • 9 December 2016, 18:19 • 2 min
Rokovanie OBSE v Hamburgu sa skončilo bez spoločného vyhlásenia

HAMBURG - Výročné stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa dnes skončilo v Hamburgu, podobne ako vždy od roku 2002, bez prijatia spoločného záverečného vyhlásenia.

slovakia

left justify in out

Napriek sporom o pretrvávajúcich konfliktoch na Ukrajine alebo v Sýrii sa prítomní dohodli na viacerých spoločných rezolúciách.

 

Informovalo o tom prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí končiace nemecké predsedníctvo paneurópskej organizácie s tým, že konsenzus je možný aj v búrlivých časoch a že sa prijalo viac ako desať materiálov, čo je úžasné.

 

Ide napríklad o dokumenty o migrácii a kybernetickej bezpečnosti, ako informovala švajčiarska delegácia na rokovaní v severonemeckom Hamburgu.

 

Päťdesiatsedem členských štátov OBSE schválilo aj kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v organizácii v roku 2019.

 

Po tohtoročnom predsedníctve Nemecka v OBSE prevezme štafetu od 1. januára 2017 Rakúsko a následne ďalší členských štát Európskej únie Taliansko.

 

 

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu.

 

 

Odlišný pohľad Ruska a Západu na konflikt na Ukrajine zostáva naďalej mimoriadne diferencovaný, a tak sa na spoločné komuniké o tejto otázke nedalo pomyslieť. Tzv. trojka OBSE, ktorú tvoria vždy predchádzajúce, aktuálne a budúce predsedníctvo organizácie, v danom prípade Nemecko, Rakúsko a Taliansko, vydali však spoločné Hamburské vyhlásenie, v ktorom vyzvali na posilnenie OBSE, napríklad prostredníctvom zintenzívnenia dialógu, trvalej angažovanosti v záujme riešenia konfliktov či modernizácie mechanizmov kontroly zbrojenia. "OBSE môže byť iba taká silná ako jej to dovolia jej členské štáty," vyplýva z apelujúceho vyhlásenia.

 

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier pri bilancovaní dvojdňového rokovania, ktorému už v predvečer predchádzal celý rad pracovných rozhovorov, hovoril o "sčasti veľmi, veľmi kontroverzných diskusiách".

 

Súčasne varoval, že OBSE by mala pôsobiť efektívnejšie a akčnejšie, avšak dodal, že v princípe sa mu bilancia napriek vzájomnému obviňovaniu Moskvy a Kyjeva v súvislosti s konfliktom na Ukrajine javí ako pozitívna.

 

V záverečnom vyhlásení nemeckého predsedníctva sa hovorí, že všetky strany by mali prispieť k deeskalácii regionálnych konfliktov. OBSE môže v budúcnosti zohrať významnú úlohu pri zvládnutí migračných prúdov.

 

Šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz avizoval, že sa jeho krajina počas predsedníctva bude usilovať opäť o intenzívnejšie zapojenie Ruska do rokovaní.

 

Obávané výtržnosti sa v Hamburgu nekonali. Polícia, ktorá nasadila v záujme zachovania verejného poriadku viac ako 10.000 svojich príslušníkov, mala tak všetky dôvody na spokojnosť.

Najväčšou protestnou akciou proti rokovaniu bol pochod sympatizantov ľavicových zoskupení, ktorý vylákal do ulíc asi 1300 ľudí.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies