Rodičia by mali byť opatrní, počas prázdnin narastá problém užívania drog medzi mladými ľuďmi

NETKY.SK • 28 Jún 2023, 16:30 • 2 min
Rodičia by mali byť opatrní, počas prázdnin narastá problém užívania drog medzi mladými ľuďmi

BRATISLAVA - Užívanie drog medzi mladými ľuďmi počas obdobia prázdnin stúpa. V európskom priestore je problémom aj ich vysoká dostupnosť. Dochádza aj k nárastu užívania kombinácií látok a ich rozmanitosti, čo môže viesť k závislostiam.

slovakia

left justify in out

Upozornil na to riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave Ľubomír Okruhlica. Rodičom odporúča, aby téme venovali pozornosť. "Po prázdninách a neskôr k nám prichádzajú mladí ľudia, ktorí hovoria, že začali užívať rôzne látky práve období prázdnin," uviedol Okruhlica na stredajšej tlačovej konferencii.

 

img

 

Je podľa neho dôležité, aby rodičia venovali tejto skutočnosti pozornosť. Okruhlica poukázal na potrebu opatrnosti rodičov pri návšteve niektorých krajín v okolí Slovenska. Česká republika (ČR) je podľa neho najviac postihnutá užívaním marihuany a kanabinoidov. Predáva sa tam aj látka kratom, ktorá je na Slovensku zakázaná. "Predáva sa v automatoch, je vysoko dostupný a mladí ľudia to kupujú. Je to opioid, čiže látka, ktorá pôsobí podobne ako morfín, ale je slabšia," uviedol riaditeľ.

 

V Poľsku existuje problém so syntetickými drogami. Rakúšania majú v porovnaní so Slovenskom problém s opioidmi a opiátmi, či už ide o lieky alebo heroín. "Je to však pomerne drahé a dostupnosť pre našich ľudí je dosť zlá z hľadiska ekonomického," uviedol Okruhlica. Zdôraznil, že rodičia by mali byť opatrní a informovaní o výskyte drog v častých destináciách slovenskej mládeže. "Teória naznačuje, že čím je vyššia dostupnosť danej látky v jednotlivých krajinách, tým viac ľudí ju vyskúša, a tým pádom sa stane viac ľudí závislými," upozornil riaditeľ. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies