Zelenskyj vyzýva Európu, aby pre vyhrážky Ruska ohľadom plynu posilnila sankcie

NETKY.SK • 26 Júl 2022, 06:48 • 2 min
Zelenskyj vyzýva Európu, aby pre vyhrážky Ruska ohľadom plynu posilnila sankcie

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok Európu, aby podnikla odvetné opatrenia proti ruskej „vojne o plyn“, a to tak, že posilní sankcie uvalené na Moskvu. Informuje o agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

„Počuli sme dnes nové vyhrážky týkajúce sa dodávok plynu do Európy... toto je otvorená vojna o plyn, ktorú vedie Rusko voči zjednotenej Európe,“ povedal Zelenskyj. Ukrajinský prezident takto podľa AFP reagoval na oznámenie ruského koncernu Gazprom, ktorý v pondelok popoludní uviedol, že opäť obmedzuje dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1.

 

      

Gazprom oznámil, že od stredy zníži dodávky plynu cez tento plynovod len na približne 20 percent jeho kapacity. Údajným dôvodom je odstávka ďalšej turbíny, ktorá má ísť na údržbu. Nemecká vláda v reakcii na toto oznámenie uviedla, že pre opätovné zníženie dodávok plynu cez tento plynovod neexistuje žiadna technická príčina.

 

      

AFP pripomína, že európske krajiny sú značne závislé od dodávok energie z Ruska, ktoré podľa Západu túto skutočnosť využíva ako zbraň v odvetnej reakcii na sankcie prijaté voči Moskve pre jej inváziu na Ukrajinu.

 

    

„Im je jedno, čo sa stane s ľuďmi, ako budú trpieť... či už hladom pre blokádu prístavov, alebo pre zimu či chudobu... alebo pre okupáciu. Sú to len iné formy teroru... Práve preto musíme (Rusku) úder oplatiť. Nepremýšľajte o tom, ako vrátiť do prevádzky turbínu, ale posilnite sankcie,“ povedal ukrajinský prezident.

 

      

Rusko len 21. júla obnovilo - po ukončení desaťdňovej údržby - prevádzku plynovodu Nord Stream 1. Dodávky plynu do Európy cez Nemecko boli následne stabilné, približne na úrovni 40 percent kapacity. Na takejto úrovni sa ale pohybovali aj pred odstávkou plynovodu.

 

img

 

Ruský prezident Vladimir Putin však už minulý týždeň varoval, že dodávky by mohli klesnúť až na 20 percent.

 

Možno vás zaujme: USA posielajú ďalšiu pomoc pre Ukrajinu vrátane štyroch systémov HIMARStwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies