Rezort zdravotníctva avizuje ďalšie rokovania k detským pohotovostiam

NETKY.SK • 18 Marec 2024, 14:45 • 2 min
Rezort zdravotníctva avizuje ďalšie rokovania k detským pohotovostiam

BRATISLAVA - Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) chce o rušení detských ambulantných pohotovostí naďalej rokovať aj so samosprávou. Pripustila i možné zriadenie doplnkových bodov. Rokovať by sa malo aj o skrátení ordinačných hodín pohotovostí. Ako deklarovala po pondelkovom stretnutí so zástupcami pediatrov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), cieľom rezortu je zachovať dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť i pri poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby.

slovakia

left justify in out

"V dohľadnej dobe, možno po Veľkej noci alebo v lehote niekoľkých týždňov, budeme iniciovať opakované stretnutie so zástupcami nielen ZMOS, ale aj 15 primátormi miest, kde by mali byť zrušené pevné body ambulantnej pohotovostnej služby a zároveň aj so zástupcami samosprávnych krajov," poznamenala šéfka rezortu. Ministerstvo bude podľa nej hľadať riešenia, ako zachovať kontinuitu a dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby tzv. doplnkovými bodmi.

Zriadenie doplnkových bodov s kratšími ordinačnými hodinami v lokalitách, kde majú ambulantné pohotovosti zaniknúť, by za kompromis považoval aj predseda ZMOS Jozef Božik. "Je to istá cesta, akým spôsobom vyjsť v ústrety jednak tomu, že pediatrov je menej a tomu, aby sme aj my v jednotlivých lokalitách vedeli zabezpečiť aj tú pohotovostnú službu, najmä počas víkendov alebo popoludní v čase možnože do 17.00 alebo 18.00 h," dodal.

Spoločne so šéfkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) Elenou Prokopovou ocenili konštruktívnosť rokovania. Tá vysvetlila, že plánované zmeny sú potrebné pre zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Ministerka zároveň potvrdila, že rokovať sa má aj o skrátení ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach. "Pokiaľ nájdeme podporu a budeme rokovať aj s nemocnicami, tak ja si viem predstaviť, že predložíme návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantnej pohotovostnej služby do 20.00 h," podotkla. V prípade, že by k skráteniu došlo, chce predstaviť riešenie, aby neprišlo k preťaženiu urgentov v nemocniciach. Odmietla však zvýšenie poplatkov.

Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má v troch fázach zredukovať. V prvej fáze zaniklo šesť pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Ďalších desať bodov APS má byť vypustených od júla 2024. Tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR, Foto: TASR / Pavel Neubauer

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies