Rezort vyčlenil 12 mil. eur na protipovodňové opatrenia

NETKY.SK • 28 Jún 2024, 14:17 • 2 min
Rezort vyčlenil 12 mil. eur na protipovodňové opatrenia

BRATISLAVA - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhlásilo výzvu na čerpanie finančných prostriedkov v rámci Programu Slovensko. Výzva je zameraná na preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami viazanými na vodný tok. Na výzvu rezort vyčlenil 12 miliónov eur.

slovakia

left justify in out

"Cieľom výzvy je zabezpečenie ochrany pred minimálne storočnou vodou v geografických oblastiach, v ktorých existuje potenciálne významné povodňové riziko alebo kde možno predpokladať jeho pravdepodobný výskyt v súlade s plánmi manažmentu povodňového rizika," priblížil envirorezort.

Oprávnenými žiadateľmi sú štátne organizácie vykonávajúce správu vodných tokov a nájomcovia, respektíve vypožičiavatelia drobných vodných tokov alebo ich úsekov podľa vodného zákona.

Výzva bude financovaná z prostriedkov Kohézneho fondu vo výške 12 miliónov eur. Financovanie projektu je rozdelené na 85 percent z Kohézneho fondu a 15 percent zo štátneho rozpočtu.

"V tomto prípade sa uplatňuje špecifické pravidlo, v rámci ktorého je možné prefinancovať až 100 percent oprávnených nákladov, a teda s nulapercentnou spoluúčasťou žiadateľa," vysvetlil rezort.

Podporené budú podľa MŽP opatrenia, ktoré zmenšujú maximálny prietok povodne v toku, chránia územia pred zaplavením vodou z vodného toku alebo vnútornými vodami. Rovnako aj tie, ktoré sú zamerané na úpravu a revitalizáciu tokov a priamo spojené s dosiahnutím potrebnej úrovne ochrany priľahlých území pred povodňami.

Ako upozornil rezort, príspevok nie je určený na preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami, ktoré nie sú s vodným tokom prepojené a sú realizované mimo vodných tokov. Rekonštrukcia, oprava a údržba objektov a zariadení slúžiacich na ochranu pred povodňami, ktoré sú povinnosťou ich vlastníka, respektíve správcu, je takisto neoprávnená.

Obnova existujúcich stavieb na ochranu pred povodňami je oprávnená výlučne na účely zabezpečenia vyššej úrovne ochrany pred povodňami v súlade s plánmi manažmentov povodňových rizík.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR, Foto: voda-portal.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies