Poslednú možnosť vystúpiť na vrch Uluru využili stovky ľudí

NETKY.SK • 25 Október 2019, 07:00 • 2 min
Poslednú možnosť vystúpiť na vrch Uluru využili stovky ľudí

CANBERRA - Niekoľko stoviek ľudí sa zhromaždilo v piatok pri svetoznámom skalnom útvare Uluru v strednej Austrálii, aby využili posledný deň, keď je oficiálne povolené vystúpiť na jeho vrchol.

slovakia

left justify in out

Mnohí z nich však zostali čakať na úpätí, keďže miestni strážcovia prvé skupiny nevpúšťali pre silný vietor, informovala tlačová agentúra DPA.

 

Výstupy na pieskovcový monolit Uluru, známy aj ako Ayers Rock, sa obvykle začínajú o 07.00 h miestneho času (23.00 h SELČ) a posledný z nich je v piatok naplánovaný na 16.00 h (08.00 h SELČ). Strážcovia tejto prírodnej pamiatky prehodnocujú poveternostné podmienky každé dve hodiny.

 

 

Uluru v strednej časti Austrálie býva obdivovaný pre svoju krásu, pre pôvodné obyvateľstvo je však objektom s duchovným významom. Na základe želaní miestnych aborigénov úrady vydali zákaz vystupovať na tento útvar, a to s platnosťou od nadchádzajúcej soboty.

 

 

Austrálsky minister pre záležitosti domorodcov Ken Wyatt vyjadril nad spomínaným masovým lezením sklamanie. Ako povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice ABC, nechce nikoho "preklínať", ale osoby, ktoré v minulosti na Uluru vystúpili, by sa mali zamyslieť nad tým, akú neúctu voči tradičným vlastníkom tým prejavili.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies