Rezort diplomacie vyslal do zahraničia „lietajúceho konzula“

NETKY.SK • 31 Máj 2024, 12:38 • 2 min
Rezort diplomacie vyslal do zahraničia „lietajúceho konzula“

BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky spustilo projekt „lietajúcich konzulov“. Cieľom mimoriadneho vyslania je urýchliť proces prílevu zamestnancov pre potreby slovenského pracovného trhu. Hlavnou úlohou takzvaného „lietajúceho konzula“ bude prijímanie žiadostí o národné víza od občanov tretích krajín vo vybraných profesiách, ktoré sú na Slovensku dlhodobo identifikované ako zamestnania s nedostatkom pracovníkov.

slovakia

left justify in out

Prvý „lietajúci konzul“ už v týchto dňoch začína svoju misiu v Indii, odkiaľ sa presunie do Indonézie. Ako informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, do konca júna je jeho úlohou prijať celkovo 900 až 1.100 žiadostí o národné víza od občanov tretích krajín, ktorých si vybrali zamestnávatelia na Slovensku. „Títo uchádzači o prácu v našej vlasti už prešli schvaľovacím procesom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a rovnako prejdú všetkými dôležitými bezpečnostnými procesmi. Na našich zastupiteľských úradoch v Dillí a Jakarte však nie sme kapacitne schopní zabezpečiť popri štandardnom vízovom procese takýto obrovský nárazový počet žiadostí o víza, preto sme sa rozhodli vyslať do Dillí a Jakarty osobitného konzula, ktorý individuálne vybaví túto agendu. Celý proces tým zefektívnime a noví pracovníci sa rýchlejšie dostanú do profesií, ktoré majú u nás zamestnávatelia problém pokryť slovenskými zamestnancami,“ zdôraznil minister Juraj Blanár a priblížil, že by malo ísť najmä o oblasť automobilového priemyslu.

Projekt „lietajúcich konzulov“ vychádza z Programového vyhlásenia vlády SR v súlade so zámerom riešiť dostupnosť pracovnej sily v objektívne nedostatkových profesiách. Vláda už tento rok schválila zmeny na zefektívnenie migračnej a vízovej politiky SR na zjednodušenie zamestnávania občanov z krajín mimo Európskej únie. Rezort diplomacie spolupracuje v aktivitách v koordinácii s príslušnými rezortmi, predovšetkým Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj relevantnými zväzmi a asociáciami zamestnávateľov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZV SR, Foto: euractiv.sk (ilustračné foto - budova ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies