Maďarskí politici sa stavajú proti novele zákona o hymne iného štátu

NETKY.SK • 4 Apríl 2019, 18:23 • 2 min
Maďarskí politici sa stavajú proti novele zákona o hymne iného štátu

BRATISLAVA - Prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi bol adresovaný list od Strany maďarskej komunity (SMK) s prosbou, aby novelu zákona o štátnych symboloch nepodpísal, ale vrátil ju do parlamentu na ďalsšie prerokovanie.

slovakia

left justify in out

Novela sa týka zákazu hrania a spievania inej ako slovenskej hymny na verejných podujatiach. Pokiaľ sa na podujatí nachádzajú aj delegáti iných štátov, zákon by v takomto prípade neplatil. Parlament Slovenskej republiky už novelu zákona z dielne koaličnej SNS schválil, a to konkrétne 27. marca. 

 

img

SMK však pripomína, že Slovensko je veľmi špecifickou krajinou pretože tu žije vyše 458-tisíc občanov maďarskej národnosti. "Toto opatrenie ich vážne obmedzuje v kultúrnom vyžití, pretože neodmysliteľnou súčasťou ich identity je práve maďarská hymna, a to už od roku 1823," uvádza sa vo vyhlásení SMK.

 

img

 

Aj na základe tohto vyjadrenia sa strana rozhodla, že sa pokúsi spísať petíciu, ktorej cieľom nebude len zrušenie nariadenia o zákaze iných hymien, ale aj to, aby občania národnostných menšín mohli používať svoje národné symboly bez akéhokoľvek porušenia zákona. Za novelu hlasovalo aj sedem poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorých SMK vyzvala, aby sa vzdali svojho mandátu.

 

img


Strana Most-Híd na sociálne sieti už uviedla, že za novelu hlasovali jej poslanci omylom a že urobí všetko pre to, aby "toto nezmyselné obmedzenie nevstúpilo do platnosti", o čom už informovali aj koaličných partnerov. "Je dôležité, aby mohol každý v tejto krajine spievať hymnu, ktorú má rád," vyjadrila sa politická strana Most-Híd.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies