REPORTÁŽ: Zákaz nedeľného predaja si Slovensko nemôže dovoliť

NETKY.SK • 9 Jún 2020, 16:51 • 2 min
REPORTÁŽ: Zákaz nedeľného predaja si Slovensko nemôže dovoliť

BRATISLAVA - Zákaz nedeľného predaja ide podľa koaličnej strany SaS proti zdravému rozumu, ohrozuje zamestnanosť a nie je založený na dátach, ale na ideológii. Uviedli to predstavitelia strany v utorok na tlačovej konferencii.

slovakia

left justify in out

 

Poslanci parlamentu majú na stole opozičný návrh ĽSNS, ktorá chce zakázať nedeľný predaj.

 

Máme iné problémy

"V čase, keď podnikatelia a zamestnanci potrebujú záchranné koleso, im ho tento návrh môže prepichnúť. Opozícia sa len tvári, že ide o ochranu rodiny," vyhlásila poslankyňa SaS Jarmila Halgašová.

 

Vyčíslila, že vlani na Slovensku pracovalo vyše 2,5 milióna ľudí, z nich v nedeľu pracuje približne 365.000, v maloobchode z nich pracuje 47.400 zamestnancov.

 

"Nedeľný predaj neznamená, že ľudia pracujú každú nedeľu. Väčšina zamestnancov pracuje totiž len jednu nedeľu v mesiaci a 20 %, ktorí by mali pracovať, v nedeľu vôbec nepracujú. Ide o samoživiteľov, slobodné matky. Z celkového počtu zamestnancov na Slovensku pracuje v nedeľu len 2,3 % v maloobchode, a to len jedenkrát do mesiaca," upozornila Halgašová. 

 

Podľa nej je otázne, prečo sa zákaz má vzťahovať na takú malú skupinu pracujúcich. "Pri niektorých povolaniach, ako sú zdravotníci, obsluha nevypínateľných zdrojov, je práca v nedeľu úplne samozrejmá," podotkla Halgašová.

 

Podľa strany žije Slovensko v súčasnosti úplne inými problémami. "Bezprecedentným poklesom ekonomickej aktivity, ktorý je spojený s výrazným rastom nezamestnanosti. Verím, že sa všetci zhodneme, že v danej situácii má obrovský význam bojovať za zachovanie každého jedného pracovného miesta," doplnil predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Slovensko podľa neho nemá priestor na takýto experiment týkajúci sa zákazu nedeľného predaja.

 

 

Ľudia chcú nakupovať

"Slovensko, občania ani firmy si ho nemôžu teraz dovoliť. O prácu by prišlo asi 4000 ľudí, to je najnižší odhad," upozornil Viskupič aj na viaceré prieskumy týkajúce sa tejto problematiky. "Aj pred krízou sme videli rady pri pokladniciach, ľudia chcú nakupovať," uviedol.

 

V súvislosti s potravinárskym tovarom, ktorý si ľudia nemohli v nedeľu nakúpiť, doplnil, že "čerpacie stanice hovoria, že mali nárast radovo v desiatkach percent pri potravinárskom tovare".

 

Strana SaS zároveň upozornila, že v koaličnej zmluve sa píše, že vládne strany nehlasujú za opozičné návrhy. "Iný spôsob hlasovania k tomuto návrhu zákona nebol predmetom rokovania koaličnej rady. Takže pevne verím, že poslanci koalície si ctia koaličnú zmluvu a za tento opozičný návrh nezahlasujú," podotkla poslankyňa strany Anna Zemanová.

 

Ak by sa v rámci koalície predložil návrh týkajúci sa zákazu nedeľného predaja, tak je podľa Halgašovej potrebné, aby sa na ňom dohodli všetci koaliční partneri.

 

"Je potrebné to podložiť relevantnými dátami, analýzou dosahov. Sme presvedčení, že nedeľný zákaz nie je v súčasnosti na programe dňa," dodala Halgašová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies