Pápež odsúdil pálenie Koránu pred mešitou v Štokholme

NETKY.SK • 3 Júl 2023, 12:15 • 3 min
Pápež odsúdil pálenie Koránu pred mešitou v Štokholme

VATIKÁN - Pápež František odsúdil rozhodnutie, ktorým švédske úrady minulý týždeň schválili protest spojený s pálením Koránu pred mešitou v centre Štokholmu.

slovakia

left justify in out

Pápež v rozhovore pre denník al-Itihád zo Spojených arabských emirátov (SAE) uviedol, že "ku každej knihe považovanej za posvätnú by sa malo pristupovať s úctou a vyjadriť tak rešpekt tým, ktorí v ňu veria". "Som nahnevaný a znechutený týmito činmi. Sloboda prejavu by nikdy nemala byť zneužívaná ako prostriedok nenávisti voči ostatným," povedal František a dodal, že vydanie povolenia na pálenie Koránu odsudzuje.

Muž, údajne kresťanský utečenec z Iraku žijúci vo Švédsku, počas protestu pred mešitou v centre švédskej metropoly Štokholm najprv pošliapal Korán a potom zapálil niekoľko strán z tejto posvätnej knihy moslimov. Urobil tak minulú stredu – v prvý deň významného moslimského sviatku íd al-adhá a krátko pred koncom výročnej púte do saudskoarabskej Mekky. Švédska polícia pôvodne stredajší protest pred štokholmskou mešitou povolila, ale jeho organizátora neskôr obvinila "z agitácie proti etnickým a národnostným skupinám".

Irackí predstavitelia vyzvali Švédsko, aby 37-ročného muža, ktorý Korán zapálil, vydali na trestné stíhanie do Iraku. Incident vyvolal v moslimskom svete vlnu nevôle. Pálenie Koránu ohrozilo aj ambície Švédska o vstup do NATO, keďže udalosť pobúrila i prevažne moslimské Turecko, ktoré švédsku žiadosť o členstvo zatiaľ neratifikovalo. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/KB Netky, Foto: TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies