REPORTÁŽ: “Milujem Bratislavu. Je to srdce celej Európy,“ povedal exkluzívne pre Netky priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre!

NETKY.SK • 20 Apríl 2024, 17:00 • 2 min
REPORTÁŽ: “Milujem Bratislavu. Je to srdce celej Európy,“ povedal exkluzívne pre Netky priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre!

Bratislava bude dejiskom exkluzívneho koncertu! Siedmy ročník festivalu STARMUS odštartuje veľkolepý koncert Bridge from the Future, ktorý špeciálne na túto príležitosť zostavil a navrhol legendárny Jean-Michel Jarre. 12. mája pri moste SNP sa k nemu ako špeciálny hosť pripojí gitarista skupiny Queen Brian May. Pozrite si reportáž Netiek a dozviete sa detaily!

slovakia

left justify in out

Výnimočný festival s názvom STARMUS odštartuje otváracím koncertom, ktorý je strhujúcou oslavou ľudskej vynaliezavosti a umeleckého prejavu. Legendárny priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre vystúpi 12. mája v rámci exkluzívneho vystúpenia s názvom „Bridge from the Future“.

 

"Milujem Bratislavu. Je to mesto pre každého a hlavne mesto pre každého Európana. Je to príklad ako spojiť starú a novú architektúru, staré mesto a most s vežou UFO. Máte v nej minulosť aj budúcnosť. A hlavne máte v Bratislave jednu z najkrajších riek sveta, Dunaj," prezradil pre Netky legendárny Jean-Michel Jarre.

Jean-Michel Jarre bol vždy futuristom vo svojom odbore. Počas svojej slávnej kariéry tento skladateľ, interpret, producent a kultúrny ambasádor neustále otváral nové možnosti svojou hudbou a majstrovstvom v tvorivých inováciách. Od jeho ranej priekopníckej úlohy v elektronickej hudbe cez využívanie viackanálovej zvukovej technológie a produkcie až po nedávne skúmanie oblastí VR performance a metaversa – technológia je v popredí všetkého, čo robí. Na konte má 22 štúdiových albumov, celosvetový predaj vyše 85 miliónov kusov a nespočetné množstvo ocenení a nominácií.  Na pódiu sa k Jarremu ako špeciálny hosť pripojí aj Brian May, legendárny gitarista skupiny Queen a spoluzakladateľ festivalu STARMUS.

 

„Sme nadšení, že STARMUS VII odštartuje takouto jedinečnou a veľkolepou šou. Jean-Michel Jarre týmto koncertom udá tón celého festivalu, ktorý je špecificky zameraný na riešenie súčasných problémov našej planéty. Som naozaj rád, že spolu budeme na jednom pódiu,“ vyznal sa gitarista Brian May.

Jean-Michel Jarre uchváti publikum nezabudnuteľnou hudobnou a vizuálnou šou na pozadí kulisy Mosta SNP, Dunaja a Starého mesta. Toto veľkolepé podujatie, ktoré verejnosti prináša spoločnosť ESET, má ambíciu poukázať na silu hudby prekonávať hranice a podnecovať predstavivosť.

 

Je to už 16 rokov, čo sme sa s Brianom stretli v Londýne so Jeanom-Michelom a navrhli mu spoluprácu. Vedeli sme, že Jeanov-Michelov koncert zahŕňa ambicióznu produkciu, ale nikdy sme na realizáciu nemali príležitosť. Vyzerá to tak, že sme čakali na tento ročník – STARMUS Earth – aby sme to mohli uskutočniť. STARMUS po prvýkrát upriamuje pozornosť na našu planétu a my chceme, aby bola široká verejnosť vnímavejšia ako kedykoľvek predtým k dôležitým otázkam našej doby, našej planéty. Niet pochýb o tom, že odštartovanie tejto špeciálnej edície takým veľkolepým predstavením, akým je Bridge from the Future, tento cieľ dosiahne. Jean-Michel Jarre nám vždy prinášal hudbu z budúcnosti, aby nás rozochvela prítomnosťou, a v tomto duchu sa nesie aj STARMUS,“ konštatoval Garik Israelian, spoluzakladateľ festivalu STARMUS.

Koncert sa uskutoční v areáli výstaviska Incheba pri Moste SNP a bude zadarmo prístupný verejnosti. Držitelia vstupeniek STARMUS budú mať vyhradenú vlastnú časť v hľadisku.

 

Teším sa, že sa festival STARMUS bude konať práve v Bratislave, v srdci celej Európy. Tak ako pokračujeme v učení sa z minulosti, mali by sme dnes načúvať budúcnosti, byť vnímaví a pozorní k prichádzajúcim signálom. Prelomové objavy a riešenia vo všetkých oblastiach už tam niekde v budúcnosti existujú a čakajú na nás, aby sme ich našli. Naším poslaním ako umelcov, vedcov, podnikateľov a občanov je zapojiť sa a aktivovať pokrok pri vytváraní mosta z budúcnosti, a to je posolstvo festivalu STARMUS,“ povedal Jean-Michel Jarre o festivale STARMUS.

Organizátori prezradili, že medzi účinkujúcich na festivale pribudla Laurie Anderson s vystúpením 'Ark'/'Lifeboat'. Divákom sa predstaví počas ceremoniálu udeľovania medailí Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorým sa oceňujú výnimočné príspevky k šíreniu vedeckých poznatkov, a na jedinečnom koncerte Sonic Universe, ktorý sľubuje nezabudnuteľné spojenie hudby a vedy.

 

Sme nadšení, že Jean-Michel Jarre svojím strhujúcim vystúpením rozprúdi festival STARMUS. Vybraná lokalita s kulisou Mosta SNP so svojím ikonickým UFO-m slúži ako metaforický most medzi minulosťou a budúcnosťou. Vystihuje kontrast ér. Na jednom konci stojí historické centrum Bratislavy a na druhom retro-futuristický monument UFO. Podobný kontrast vidíme aj v príbehu spoločnosti ESET. Na začiatku len málo firiem a jednotlivcov používalo antivírus, ktorý sme vyvinuli pred 30 rokmi. Ide o nápadný kontrast s viacvrstvovou technológiou poháňanou umelou inteligenciou a skúsenosťami našich expertov, ktorú dnes na svoju ochranu používajú stovky miliónov ľudí na celom svete. V oboch prípadoch bol takýto pokrok možný len vďaka vede,“ konštatoval Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Program koncertov a prednášok festivalu dopĺňa STARMUS Camp, živé centrum bádania a učenia, ktorého cieľom je podnietiť zvedavosť a inšpirovať novú generáciu vedcov. V spolupráci s univerzitami a partnermi ponúkne vedecký tábor inovatívne výstavy, pohlcujúce zážitky a dynamický sprievodný program. STARMUS Camp sa bude konať na Hlavnom námestí v Bratislave od 12. do 17. mája a bude otvorený pre verejnosť. Návštevníci všetkých vekových skupín budú mať možnosť vydať sa na cestu objavovania tajov vesmíru či zázrakov prírody. Starmus Camp ponúkne množstvo aktivít vrátane PBL Výzvy, VÚB Atlas day a premietania filmu Starmus. Návštevníci si tiež užijú vystúpenia miestnych i medzinárodných umelcov, ako sú Lash & Grey, FLANGR, Montseratt Marti a Walter Schnitzellson. Okrem toho sa predstavia OuOus, Sam Handwich, Martin Valihora, NEMRA, ADONXS. Na účastníkov programu STARMUS City čaká viac ako 20 exkluzívnych prednášok a vzdelávacích iniciatív, ktoré sú prispôsobené špeciálne pre univerzity - Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a Masarykova univerzita, ktoré sa zúčastňujú na festivale. V rámci programu STARMUS City budú počas celého týždňa na univerzitách pútavé prednášky renomovaných odborníkov a výskumníkov.

STARMUS je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD., astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD., astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. STARMUS spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nora Krchňáková
NK Factory, Zdroj foto: Maroš Bednár
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies