VIDEO: Na Eurovízii vystúpi ukrajinská rapová skupina Kalush Orchestra so silnou skladbou

NETKY.SK • 15 Marec 2022, 08:01 • 2 min
VIDEO: Na Eurovízii vystúpi ukrajinská rapová skupina Kalush Orchestra so silnou skladbou

RÍM - Organizátori medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovízia potvrdili účasť Ukrajiny na tohtoročnom podujatí, ktoré sa uskutoční v máji. Výkonná producentka Eurovízie Simona Martorelliová uviedla, že ukrajinská delegácia zaslala včas všetky potrebné materiály.

slovakia

left justify in out

„Je to absolútne obdivuhodné vzhľadom na momentálnu situáciu,“ povedala Martorelliová.

 

Ukrajinu bude tohto roku reprezentovať rapová skupina Kalush Orchestra, pomenovaná po meste Kaluš v Ivanofrankivskej oblasti na Ukrajine. Päťčlenná formácia sa predstaví s autorskou skladbou Stefania, ktorá obsahuje prvky ukrajinskej ľudovej hudby a jej text je koncipovaný ako óda na matku. Aj keď budú všetky cesty zničené, vždy nájdem cestu domov,“ znie jeden z veršov skladby. Text je výlučne v ukrajinčine. Výpoveď piesne dostala emotívny kontext vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala len dva dni po tom, ako skupina prijala ponuku vystúpiť na Eurovízii.

 

 

Ukrajinu mala totiž pôvodne reprezentovať speváčka Alina Pašová. Tá však odstúpila po tom, ako vyšlo najavo, že v roku 2015 vstúpila na územie Moskvou okupovaného Krymského polostrova z ruskej strany, čo Kyjev považuje za nelegálne.

 

Martorelliová dodala, že členovia Kalush Orchestra sa pokúsia pripraviť záložnú videonahrávku, ktorú vyžadujú od každého pozvaného účastníka pre prípad, že by sa nemohol osobne zúčastniť na priamom prenose súťaže.

 

Prečítajte si tiež: Sankcie na Rusko uvalili už aj Facebook a Eurovízia

 

V poradí 66. ročník Eurovízie sa uskutoční 10. až 14. mája v talianskom meste Turín, keďže vlani v Rotterdame zvíťazila talianska rocková skupina Maneskin. Organizátori uviedli, že tohtoročná súťaž sa zameria na tému mieru.

 

Ukrajina zvíťazila na Eurovízii už dvakrát. V roku 2004 triumfovala speváčka Ruslana s piesňou Wild Dances a v roku 2016 speváčka Džamala so skladbou 1944.

 

 

Európska vysielacia únia (EBU) oznámila 25. februára, deň po ruskom vpáde na Ukrajinu, že vyraďuje Rusko z Eurovízie 2022. EBU vo svojom vyhlásení okrem iného konštatuje, že účasť Ruska na tohtoročnej Eurovízii by „vzhľadom na bezprecedentnú krízu na Ukrajine poškodila povesť súťaže“. Občania Ruska zároveň nebudú môcť tento rok hlasovať za interpretov iných krajín.

 

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Správy v ruskej televízii narušila žena s protivojnovým plagátom

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies