REPORTÁŽ: Divadlo Nová scéna predstavilo svetoznámy muzikál Oliver! Na premiére si vyslúžil standing ovation!

NETKY.SK • 14 Marec 2024, 11:30 • 2 min
REPORTÁŽ: Divadlo Nová scéna predstavilo svetoznámy muzikál Oliver! Na premiére si vyslúžil standing ovation!

Vzácni hostia, 27-členný orchester pod taktovkou dirigenta Ľubomíra Dolného, detská i dospelá company. Tak vyzerala premiéra svetoznámeho muzikálu OLIVER! britského libretistu a skladateľa Lionela Barta v Divadle Nová scéna. V muzikáli podľa slávneho románu Charlesa Dickensa Oliver Twist sa v réžii Stanislava Slováka predstavila plejáda detských hercov aj hosťujúci Csongor Kassai, Marián Labuda ml. a Peter Kočiš. Pozrite si reportáž Netiek s exkluzívnymi rozhovormi s hlavnými protagonistami aj hosťami.

slovakia

left justify in out

Slávny román Charlesa Dickensa Oliver Twist dostal vďaka libretistovi a skladateľovi Lionelovi Bartovi muzikálovú podobu v Londýne v roku 1960. O tri roky neskôr ho uviedli na Broadway a odvtedy sa s veľkým úspechom hráva po celom svete. Nie náhodou získal Lionel Bart prezývku otca britského moderného muzikálu. Jeho OLIVER! je kombináciou nádhernej hudby, výstižných charakterov a príbehu, ktorý nás aj po desaťročiach dojíma a baví. Muzikál bol v roku 1968 sfilmovaný a získal aj prestížne ocenenie Tony Award. Strastiplný príbeh Olivera Twista, ktorý sa po úteku zo sirotinca dostane do pohrebníctva a odtiaľ do londýnskeho podsvetia medzi malých pouličných zlodejov, aby nakoniec skončil v náručí svojho dovtedy nepoznaného starého otca, prináša veľa drsného, ale zároveň aj dojemného a vtipného. Režisér Stanislav Slovák, ktorý je umeleckým šéfom činohry Mestského divadla v Brne, muzikál Oliver! dôverne pozná. Zahral si v ňom postavu záporného hrdinu Billa Siksa a bol aj asistentom réžie.

 

Muzikál Oliver! považujem za jedno z najlepšie skomponovaných hudobno-dramatických diel v histórii tohto žánru. Lionel Bart v ňom kladie vysoké nároky na všetky zložky. A súčasne je krásne, že muzikál  prináša nádej. Je to nádej videná očami siroty, ktorá sa nevzdáva za žiadnych okolností. Nech aj sú tie okolnosti akokoľvek nepriaznivé, je to práve príbeh Olivera, ktorý otvára oči nám, unaveným dospelým, veľakrát ľahostajným a necitlivým k „malým ľuďom“ v našom najbližšom okolí,“ prezradil Stanislav Slovák, ktorý rád prijal ponuku režírovať muzikál v Divadle Nová scéna.

Za náročný a súčasne výnimočný považuje muzikál OLIVER! aj dirigent Ľubomír Dolný, ktorý je zodpovedný za jeho hudobné naštudovanie.

 

Po hudobnej stránke je to projekt za odmenu. Fantastická hudba v tomto muzikáli  je už sama osebe nositeľom atmosféry a kvality. Dostali sme na výber dve verzie orchestrácie a veľmi dlho som sa nerozhodoval. Tá hudba je skvelo inštrumentovaná a prísť o tú kvalitu menšou – kompromisnou verziou by podľa mňa nebolo plnohodnotným zážitkom. Hráme teda väčšiu verziu, ktorá sa hráva na všetkých veľkých scénach po celom svete,“ konštatoval dirigent Ľubomír Dolný.

27-členný orchester sprevádza takmer stočlenné obsadenie. Súčasťou ohromného projektu je 35 detí vo veku od 6 do 14 rokov. Všetky prešli konkurzom a následnou dvojmesačnou hereckou, speváckou i tanečnou prípravou. Až potom sa na spoločných skúškach stretli s dospelými hercami. V titulnej postave Olivera Twista sa predstaví trojica chlapcov – Arthur Haverda, Gregor Horák a Tomáš Novák. Chalami sa museli popasovať nielen s náročnými skladbami, ale aj so skĺbením spevu, tanca a herectva.

Rola Olivera je moja prvá divadelná rola. Najviac sa mi na skúškach páčilo, že s režisérom Stanom Slovákom sme sa o obrazoch muzikálu veľa rozprávali a venovali sa detailom. Tiež sa mi páčia nádherné priestory divadla a práca s hercami je super, lebo sú milí a vtipní. Najviac ma potrápili niektoré choreografie, lebo nechodím na tanečnú, ale dá sa to naučiť a potom je to v pohode,“ s úsmevom povedal Tomáš Novák.

 

Musel som sa potrápiť s tým, aby som sa naučil naraz tancovať aj spievať. Na muzikáli ma bavilo to, že som sa nenudil, ale potil... A našiel som si aj kamarátov,“ tešil sa Gregor Horák.

Na Slovensku ide o druhé uvedenie muzikálu OLIVER! V roku 1997 sa hral  v Štátnom divadle Košice v réžii Jozefa Bednárika. V postave detského vodcu gangu zlodejov Lišiaka sa vtedy predstavil Peter Makranský, ktorý v inscenácii na Novej scéne hrá postavu Bumbla.

 

Pripravovali sme to dlhšie ako klasické muzikály. Museli sme prejsť aj londýnskymi schvaľovaniami. Rola Bumbla je náročná a ja som bol ejden z mála, kto prešiel castingom. V minulosti som hral v Oliverovi ešte v Košiciach a sníval som, že budem raz hrať v Oliverovi nejakú zaujímavú postavu. A tak hrám Bumbla, pána s bruchom, ktorý sa stará o sirotinec. Vytvorili sme z neho takú vtipnú postavičku, ktorá má úspech u divákov,“ neskrýval radosť Peter Makranský.

Režisér Stanislav Slovák sa pri príprave a skúškach muzikálu obklopil špičkovými tvorcami. Scénu a projekcie navrhla dvojica jeho českých spolupracovníkov Jaroslav Milfajt a Petr Hloušek, 200 kostýmov inšpirovaných dobou vzniklo v divadelných dielňach DNS podľa návrhov kostýmovej výtvarníčky Ľudmily Várossovej. Choreografie mala na starosti dvojica choreografov Silvia Beláková a Ladislav Cmorej, zborový spev detskej i dospelej company a off stage zboru mala pod taktovkou zbormajsterka Iveta Weis Viskupová. Muzikál Oliver! je jeden z najväčších muzikálov s najväčším obsadením, ktorý sa na doskách Divadla Nová scéna odohral a nesie dôležitý odkaz divákom.

 

Silný príbeh detí i dospelých, ktorým nebolo nadelené narodiť sa v šťastných a hostinných podmienkach, v sebe nesie mnoho dojemného, humorného, ale i drsného. Nech sme sa narodili kdekoľvek, všetci túžime po láske a prijatí. A práve Oliver prináša nádej, ktorá je v dnešnom náročnom svete taká potrebná,“ uzatvára dramaturgička Andrea Bučko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nora Krchňáková
Nk Factory, Zdroj foto: Robert Tappert
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies