NRSR bude voliť nového ústavného sudcu na jeseň

NETKY.SK • 16 Máj 2020, 09:22 • 2 min
NRSR bude voliť nového ústavného sudcu na jeseň

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR by mohli nového ústavného sudcu voliť na jeseň. Vyjadril sa tak predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s tým, že voľbu chce vyhlásiť čo najskôr, mohlo by to byť v septembri alebo v októbri.

slovakia

left justify in out

Kontakty s Marianom K.

Na ústavnom súde sa uvoľní miesto po sudcovi Mojmírovi Mamojkovi, ktorý oznámil, že sa vzdáva funkcie. Urobil tak potom, čo sa opätovne medializovali jeho kontakty s obžalovaným Marianom K.

 

Nový čo najrýchlejšie 

"Najprv musí skončiť pán Mamojka, on sa vzdal, ale do konca mája ešte je členom ústavného súdu. Potom sa pozriem na lehoty, urobíme všetko preto, aby to bolo čo najrýchlejšie zvolané. Mám predstavu, že niekedy v septembri, októbri by sme už mohli pristúpiť k výberu," povedal Kollár.

 

img

 

Poslanci by mali voliť nového ústavného sudcu podľa doterajších pravidiel. Pripustila to v uplynulých dňoch ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Za dôležité považuje verejné vypočutie kandidátov.

 

Tóth kontakty potvrdil 

Mamojka končí ako ústavný sudca potom, čo sa medializovali jeho správy s Marianom K., obžalovaným v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. S Marianom K. sa mal stretnúť predtým, než sa rozhodovalo o jeho väzbe v kauze falšovania zmeniek v roku 2018. Kontakty medzi Mamojkom a obžalovaným potvrdil v januári na súde aj bývalý novinár a niekdajší siskár Peter Tóth.

 

img

 

Vyjadrenie odchádzajúceho sudcu 

Mamojkovi po vzdaní sa zaniká funkcia 30. mája. Odmieta, že by pomáhal Marianovi K. Tvrdí, že sa s ním nestretol. V stanovisku uviedol, že z funkcie sudcu Ústavného súdu SR odchádza pre úvahy o zavedení vekovej hranice pre ústavných sudcov a tiež pre zdravotné dôvody.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies