Región pri atómovej elektrárni čaká od augusta výmena jódových tabliet

NETKY.SK • 11 Júl 2022, 10:23 • 2 min
Región pri atómovej elektrárni čaká od augusta výmena jódových tabliet

TRNAVA – Výmena jódových tabletiek v mestách a obciach pod atómovými elektrárňami Jaslovské Bohunice a tiež Mochovce sa začne v auguste a potrvá do konca tohto roka.

slovakia

left justify in out

Dotkne sa zhruba 224 sídiel so 695 000 občanmi. Informoval o tom TASR tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Naposledy sa konala výmena profylaktík v roku 2017, súčasným končí životnosť k augustu 2022.  Jodid draselný majú použiť v prípade radiačnej havárie všetci dotknutí ľudia. Tablety môžu zabrániť poškodeniu štítnej žľazy rádioaktívnym jódom, ktorý sa pri žiarení uvoľňuje.

 

img

 

Pri použití sa žľaza nasýti nerádioaktívnym jódom z tablety, a tým sa zabráni príjmu rádioaktívneho z kontaminovaného vzduchu, vody, mlieka alebo inej potravy. V zmysle platnej legislatívy má povinnosť zaobstarať jódové tabletky pre svojich zamestnancov a obyvateľov v okolí elektrární a ďalšie určené osoby na vlastné náklady prevádzkovateľ spoločnosť Slovenské elektrárne (SE). Podľa informácií vedúceho internej a externej komunikácie SE Juraja Kopřivu ich počet pre tento rok obstarávali tak, aby v prípade potreby mali mestá a obce rezervu zhruba desať percent. Informácie o dodávateľovi a vynaloženom finančnom objeme však spoločnosť nezverejnila.

 

img

      

Výdaj a zber profylaktík, ochranných prostriedkov proti následkom rádioaktívneho ožiarenia, začne podľa MV SR bezprostredne po naskladnení balení, ministerstvo vnútra a okresné úrady (OÚ) v tejto akcii poskytujú súčinnosť držiteľovi povolenia. V obciach a mestách spolupracujú na procese samosprávy. Výmena sa týka viacerých kategórií občanov, obyvateľov vrátane detí s trvalým a aj registrovaným prechodným bydliskom v obci, ako aj osôb, ktorým už bolo poskytnuté dočasné útočisko v obci, ďalšou kategóriou sú  materské, základné, stredné a vysoké školy, ich študenti a zamestnanci, potom prevádzky podnikov, tiež domovy sociálnych služieb a domovy seniorov, ubytovacie zariadenia a ústavy pre výkon väzby.

 

img

 

„Sumarizácia počtov občanov podľa kategórií na účely zabezpečenia jódovej profylaxie sa uskutočnila v roku 2021,“ uviedlo MV SR. Aktuálne nebola podľa neho požiadavka zisťovať potreby počtov pre utečencov z Ukrajiny, keďže rezerva profylaktík je dostatočná. Informácie a termínoch a spôsobe výdaja a zberu jódových tabletiek budú zverejnené včas. Profylaktiká nie sú určené na bezprostredné užitie.

 

Možno vás zaujme: Historickú električku prevádzkuje už desaťročie skupina nadšencovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies