REPORTÁŽ: Rezort Remišovej vie ušetriť na rušení niektorých IT projektov

NETKY.SK • 30 Júl 2020, 14:37 • 2 min
REPORTÁŽ: Rezort Remišovej vie ušetriť na rušení niektorých IT projektov

BRATISLAVA - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR dokončilo audit 53 IT projektov. Navrhuje sa úplné zrušenie piatich a prepracovanie zvyšných 48. Úspora tak môže byť vo výške 158 miliónov eur. Informovala o tom vicepremiérka a šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí) na dnešnom spoločnom tlačovom brífingu so svojím štátnym tajomníkom Marekom Antalom.

slovakia

left justify in out

 

Dalo by sa ušetriť

V štátnom IT podľa Remišovej neboli určené štátne priority a obsah projektov nediktoval štát, ale dodávatelia. Projekty, ktoré prešli auditom, boli v celkovej hodnote 740 miliónov eur. Zrušenie spomínaných piatich projektov by prinieslo úsporu 48 miliónov eur a pri prepracovaní zvyšných 48 projektov by sa dalo usporiť od 51 do 110 miliónov eur.

 

Rušia sa na troch rezortoch

Ako spresnil Antal, z rizikovej analýzy projektov vyplynulo viacero nedostatkov. "Prvá dôležitá vec bolo posúdenie zmysluplnosti cieľov týchto projektov – prečo vlastne tento projekt potrebujeme, aké ciele sledujeme, či to vie objednávateľ zadefinovať..." vymenoval štátny tajomník. Ako spresnil, našli viacero projektov, ktoré mali nedosiahnuteľné ciele. Zrušiť sa majú podľa návrhu rezortu dva projekty Ministerstva hospodárstva SR, dva projekty Ministerstva vnútra SRjeden projekt z pôdy MIRRI.

 

img

 

Mohlo by dôjsť k prehriatiu trhu

Antal dodal, že ak by týchto 53 projektov ministerstvo pustilo, preťažilo by tým štátnu správu, Úrad pre verejné obstarávanie, rezort dopravy ako riadiaci orgán a mohlo by dôjsť aj k prehriatiu trhu dodávateľov.

 

Porovnanie narábania s eurofondami

Ako zhrnula Remišová, za minulé programové obdobie (2007 – 2013) sa do informatizácie investovalo 843 miliónov eur. "Z týchto 843 miliónov eur, ktoré sme v minulom období dali na informatizáciu, boli obrovské korekcie, až 11 %," uviedla Remišová. Slovensko do Bruselu muselo vrátiť zhruba 96 miliónov eur.

 

img

 

V aktuálnom programovom období (2014 – 2020) je zatiaľ vyčerpaných iba 19 % zdrojov, teda 108 miliónov eur, vyčíslila Remišová. "To znamená, že máme vyčerpanú necelú pätinu zo všetkých eurofondov určených na informatizáciu v tomto programovom období," komentovala Remišová s tým, že na najbližšie tri roky teda ostáva obrovské množstvo peňazí, ktoré treba vyčerpať.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies