Raši: Na dopravu v Bratislavskom kraji pôjde 250 mil. eur

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 11:39 • 2 min
Raši: Na dopravu v Bratislavskom kraji pôjde 250 mil. eur

BRATISLAVA - Na lepšiu dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji poputuje takmer 250 miliónov eur. O peniazoch, ktoré pôjdu do BSK, si budú podľa Rašiho rozhodovať samosprávy a prijímatelia sami.

slovakia

left justify in out

Na lepšiu dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) pôjde takmer 250 miliónov eur. Oznámili to v stredu pred rokovaním vlády na tlačovej konferencii minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši, a minister dopravy SR Jozef Ráž.

"Je mi veľkým potešením, že môžeme spolu oznámiť novú výzvu, ktorá je v objeme takmer štvrť miliardy eur. Je určená na projekty integrovaných územných investícií, teda na projekty na podporu verejnej dopravy v Bratislavskom kraji a udržateľnom mestskom rozvoji Bratislavy," priblížil Raši.

O peniazoch, ktoré pôjdu do BSK, si budú podľa Rašiho rozhodovať samosprávy a prijímatelia sami. "Je to nový typ výziev, ktoré sme v minulom programovom období nemali. O prostriedkoch sa nebude rozhodovať na ministerstvách, ale budú o nich rozhodovať všetci aktéri, ktorí v našich regiónoch žijú," poznamenal.

"O peniaze z výzvy môže žiadať hlavné mesto Bratislava, BSK, aj Dopravný podnik mesta Bratislavy, ale aj obce a mestá BSK, ktoré zabezpečujú dopravu na základe zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme. "Prostriedky môžu žiadať aj obchodné spoločnosti, teda dopravcovia, ktorí vykonávajú pravidelnú dopravu pre vyšší územný celok. Žiadať môžu aj Železnice SR," spresnil Raši.

Dodal, že výzva je otvorená, uzavrie sa, až keď sa vyčerpajú všetky prostriedky. "Výzva bude zverejnená v najbližších hodinách až dňoch," uzavrel minister investícií. Cieľom uvedenej výzvy je podľa Ráža dostať ľudí z aut do mestskej hromadnej dopravy, ktorá teda musí byť atraktívna, ekologická a spoľahlivá.

Prostriedky z výzvy sa podľa Ráža dajú použiť na vybudovanie prestupných terminálov, na modernizáciu električkových tratí, napájacích systémov pre trolejbusy. Môžu slúžiť aj na nákup ekologických vozidiel či na vybudovanie záchytných parkovísk. "Chcel by som vyzvať BSK, tak aj primátorov a starostov obcí v BSK, aby výzve venovali náležitú pozornosť a zúčastnili sa na nej," doplnil minister dopravy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: FB/Richard Raši, Foto: vsgonline.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies