Premiér ľudí potešil : Slováci nebudú mať zatiaľ drahšie energie

NETKY.SK • 16 Jún 2023, 09:40 • 2 min
Premiér ľudí potešil  : Slováci nebudú mať zatiaľ drahšie energie

Bratislava - Slováci nebudú mať zatiaľ drahšie energie. Vláda odborníkov ráta s pokračovaním memoranda so Slovenskými elektrárňami. V diskusnej relácii Na hrane v televízii JOJ to povedal premiér Ľudovít Ódor.

slovakia

left justify in out

Opatrenia na boj s energetickou krízou stoja rozpočet ročne niekoľko miliárd eur. Ak bude chcieť budúca vláda pokračovať v tejto pomoci, bude musieť na to odniekiaľ zobrať peniaze, skonštatoval Ódor. "Treba to robiť adresnejšie. Pre nízkopríjmových ľudí asi nejaká pomoc bude, ale pre vyššie príjmové kategórie si to pravdepodobne na najbližšie obdobie nemôžeme dovoliť," podotkol s tým, že pre budúcu vládu pripravia nejaké opatrenia.
V súvislosti s potravinovou infláciu by sa Ódorova vláda chcela pozrieť na reťazec produkcie potravín, a to od farmárov po obchodníkov. Chce vedieť, či sa v ňom nenachádzajú neodôvodnené marže. Premiér poukázal na to, že zastropovanie cien potravín ani znižovanie cien potravín nefunguje. Nie sú to podľa neho dobré ani adresné opatrenia.
Vláda odborníkov bude musieť po vyslovení dôvery spraviť nielen realistický rozpočet, ale aj vyrovnaný. To považuje predseda vlády za limitujúce. "Budeme robiť rozpočet na budúci rok a keďže financií nie je veľa, budeme sa snažiť pomáhať rodinám, ktoré to najviac potrebujú. Nebude toľko peňazí, aby sme vedeli pomáhať všetkým plošne," poznamenal Ódor. Vláda odborníkov plánuje robiť adresné opatrenia. V najbližšej dobe chce poskytnúť pomoc opatrovateľom, sociálnym službám či rodičom, ktoré majú dieťa v náhradnej starostlivosti.
Predseda vlády zároveň uviedol, že štát si bude musieť "utiahnuť opasok, pretože sa takto nedá dlho pokračovať". "Tá cesta, na ktorej sme, ide proti múru. Takže by bolo dobré zísť z nej," povedal premiér.
Šéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč nemôže prekročiť dve červené čiary, ktoré mu určil premiér, inak bude odvolaný. Ide o to, aby informačná služba nezasahovala do živých káuz, a aby nevynášala informácie politickým stranám, priblížil Ódor.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies