Rakúsko znepokojuje vysoký počet vrážd žien

NETKY.SK • 18 Január 2022, 15:12 • 2 min
Rakúsko znepokojuje vysoký počet vrážd žien

VIEDEŇ – Vraždy žien spáchané mužmi sú v ostatnom čase témou, ktorá sa dostala do popredia záujmu rakúskych médií. V takmer deväťmiliónovom Rakúsku prišlo takto vlani o život 31 žien. Provizórny pomník obetiam s týmto číslom, napísaným krvavo červenou farbou, im vytvorili aktivisti na jednom z viedenských trhovísk. O téme v utorok píše agentúra AFP. Uvádza, že niektoré obzvlášť brutálne vraždy boli v Rakúsku značne medializované, a tak sa otázke dostalo aj viac pozornosti vo verejnom priestore.

slovakia

left justify in out

V rokoch 2010 až 2020 bolo v Rakúsku zabitých 319 žien, vrahmi ktorých boli najmä ich vtedajší či bývalí partneri. Rekordný bol v tomto smere rok 2019, v ktorom bolo zabitých 43 žien. Uvedené údaje pochádzajú zo štúdie, ktorú si dala vlani vypracovať rakúska vláda. Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat patrilo zároveň Rakúsko v roku 2018 k trom krajinám EÚ, ktoré hlásili najvyššiu mieru vrážd žien spáchaných ich rodinným príslušníkom či príbuzným. Rakúsko je podľa Eurostatu tiež krajinou, v ktorej sú celkovo častejšie zabíjané ženy ako muži, čo je v EÚ neobvyklé.

 

img

 

Brutálne vraždy žien podnietili rakúsku vládu k tomu, že nedávno pridelila dovedna 25 miliónov eur viacerým iniciatívam, ktoré sa týmto problémom zaoberajú. Aktivisti však stále poukazujú na to, že rakúska verejnosť dostatočne nereaguje na problém domáceho násilia a že v tamojšej spoločnosti stále do istej miery panuje "neúcta a pohŕdanie ženami".  Kriminologička Isabel Haiderová z Viedenskej univerzity poukazuje napríklad na to, že policajtov treba školiť tak, aby citlivejšie reagovali na oznámenia o domácom násilí.

 

Ženy majú totiž často v takýchto prípadoch pocit, že ich polícia neberie vážne. Ako vraví pre AFP jedna z obetí domáceho násilia, "takmer nikto to nepovažuje za zločin, kým to neskončí vraždou". AFP v súvislosti s touto témou spomína aj niekoľko vlaňajších vrážd. Píše napríklad o obzvlášť brutálnom prípade 35-ročnej ženy, ktorú vlani v marci zbil a káblom škrtil jej bývalý 47-ročný partner. Následne ju polial benzínom, zapálil a z miesta činu potom odišiel. Ženu sa podarilo zachrániť, asi o mesiac neskôr však zraneniam podľahla. Páchateľa odsúdili na doživotie a poslali do ústavu pre duševne chorých.

 

Možno vás zaujme: Poslanci nebudú v utorok rokovať o dohode s USA, odmietli program schôdzetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies