R. FICO: Je nebezpečné a nezodpovedné spochybňovať prijatie eura

NETKY.SK • 28 December 2010, 08:37 • 2 min
R. FICO: Je nebezpečné a nezodpovedné spochybňovať prijatie eura

R. FICO: Je nebezpečné a nezodpovedné spochybňovať prijatie eura

slovakia

left justify in out

img

Za nezodpovedné a nebezpečné považuje predseda Smeru-SD a podpredseda NR SR Robert Fico výroky spochybňujúce prijatie eura.
      "Našťastie to povedal iba Richard Sulík a každý sa na tom pousmial. Zoberme si, keby celá vládna koalícia začala takto rozprávať," upozornil Fico v rozhovore pre TASR na možné riziká takýchto vyjadrení. Podľa jeho slov bolo správne, že premiérka Iveta Radičová aj minister financií Ivan Mikloš tieto slová okamžite odmietli. Inak by podľa neho spôsobili paniku na slovenskom finančnom trhu.
      Fico odmieta, aby niekto kvôli titulným stránkam v novinách a prekrytiu iných nezmyslov prišiel s úvahou o návrate ku korune. Šéf NR SR a SaS Sulík vyvolal nedávno rozruch na politickej scéne vetou, že "je najvyšší čas, aby Slovensko prestalo slepo veriť rečiam lídrov eurozóny a pripravilo si plán B, teda návrat ku korune".
      Prijatie eura označil líder opozície za jeden z najväčších úspechov SR. "Problém nemá euro, problém majú niektoré členské štáty eurozóny za to, že neboli možno finančne tak zodpovedné, ako mali byť," uviedol. Euro je podľa neho výborný projekt, treba sa ho držať a treba "držať palce" Nemecku a Francúzsku, aby všetky problémy, ktoré momentálne eurozóna má, sa vyriešili. Ako ďalej zdôraznil, Slovensko musí participovať na rozhodnutiach eurozóny, inak by bolo vnímané ako nezodpovedný partner.  
      Za hypotetickú označil otázku, ako by sa zachovala jeho vláda, keby v súčasnosti rozhodovala o tom, či prijať, alebo neprijať euro. "Ani sa len nepokúšajme spochybňovať euro, to by bola najväčšia chyba, akú môžeme urobiť," varoval Fico. Pripomenul, že k 1. januáru 2009 prijímala jeho vláda euro s podporou viac ako 85 percent ľudí.
      "Boli sme vnímaní ako krajina, ktorá zaviedla euro najhladšie a najtichšie," poznamenal s tým, že zavedením eura sa zhodnotili vklady ľudí, dobre sa nastavil konverzný kurz, priaznivý ohlas to malo u podnikateľských subjektov. "Za týchto podmienok sa domnievam, že treba zaťať zuby a vydržať," dodal.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies