R. FICO: Ak to má na Slovensku fungovať, musí vzniknúť veľká koalícia

NETKY.SK • 29 December 2010, 11:40 • 2 min
R. FICO: Ak to má na Slovensku fungovať, musí vzniknúť veľká koalícia

R. FICO: Ak to má na Slovensku fungovať, musí vzniknúť veľká koalícia

slovakia

left justify in out

Predseda Smeru-SD Robert Fico nevylúčil vznik veľkej koalície. Vyhlásil to v rozhovore pre TASR. "Predpokladám, že to takto nejako do budúcnosti dopadne na slovenskej politickej scéne. Ak to tu má fungovať, musí vzniknúť nejaká veľká koalícia," uviedol šéf najsilnejšej opozičnej strany.
Podľa jeho slov to však nebude jednoduchá cesta pre politické strany a ich voličov, ktorí by mohli mať problém pochopiť takéto spojenectvo. Tvrdí, že slovenský volič je zvyknutý na určité typy koalícií vychádzajúce z jednej alebo druhej strany politického spektra. "Ale prichádza doba, keď pravdepodobne vznikne vláda, v ktorej sa to premieša," myslí si predseda Smeru-SD.
Ako ďalej poznamenal, treba s takouto alternatívou počítať, inak sa politické subjekty automaticky vylúčia z možnosti zostavovať vládu a ich voliči zrejme budú musieť akceptovať takúto spoluprácu. "A čo nezostavíme vládu? Alebo sa budeme všetci na seba pozerať, že my nemôžeme ísť spolu, lebo neviem prečo..? Preto je veľkou chybou, ak niekto vylučuje kohokoľvek z možnej spolupráce," domnieva sa Fico.    
Vyhlásenia svojich politických protivníkov, ktoré Smer-SD razantne vylučujú z možného partnerstva, považuje jeho šéf za "slovné hračky určené pre voličov, ktoré potom veľmi rýchlo zmenia". "Veľká strana nemôže robiť politiku na tom, že sa voči niekomu vyhraňuje, môžete robiť politiku len tak, že ťaháte ku svojmu programu ďalšie politické subjekty," povedal.
Fico ale zdôraznil, že ak sa súčasná vláda rozpadne, pričom verí, že sa tak stane pomerne rýchlo, dáva prednosť novému rozloženiu politických síl prostredníctvom parlamentných volieb. "Tak by sa ukázalo, kto na čo má. Dávam prednosť dominantnému postaveniu Smeru-SD v novej vláde, ktorá vznikne po parlamentných voľbách," spomenul.
Nechcel preto ďalej špekulovať o koaličných zoskupeniach, ale podľa jeho slov je zrejmé, že počet politických strán, ktoré sa dostanú do NR SR, sa zužuje. "Potom je zbytočné sa čudovať, ako by mohol byť Smer-SD vo vláde s SDKÚ-DS, KDH alebo SNS, keď s inými stranami sa vláda zostaviť nedá," dodal.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona