Putin a Si Ťin-pching chcú rýchlu dohodu o plynovode Sila Sibíri 2

NETKY.SK • 4 Júl 2024, 09:16 • 2 min
Putin a Si Ťin-pching chcú rýchlu dohodu o plynovode Sila Sibíri 2

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin a čínska hlava štátu Si Ťin-pching dali štátnym spoločnostiam pokyn, aby sa "čo najskôr" dohodli na podmienkach dodávok plynu prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri 2.

slovakia

left justify in out

"Práce na dohodnutí podmienok a parametrov budú pokračovať. Boli vydané pokyny, aby sa tak stalo čo najskôr," uviedol v stredu ruský minister energetiky Alexander Novak, ktorého citovala ruská tlačová agentúra Interfax.

Putin a Si Ťin-pching rokovali v rámci samitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), ktorý sa koná v hlavnom meste Kazachstanu Astana.

Ruský a čínsky prezident sa dohodli na prehĺbení dialógu o energiách v máji počas Putinovej návštevy Pekingu. Rusko sa stalo hlavným dodávateľom ropy pre Čínu, keďže Moskva sa snaží nájsť náhradu za trh v Európe, kde čelí sankciám za vojnu na Ukrajine.

Rokovania o ešte nevybudovanom plynovode Sila Sibíri 2 sa ťahajú približne desať rokov. Dohoda viazne na viacerých otvorených otázkach vrátane ceny a objemov dodávok plynu. Projekt má byť nástupcom plynovodu Sila Sibíri, cez ktorý už Rusko transportuje plyn do Číny. Nový plynovod by mal ročne prepravovať 50 miliárd kubických metrov suroviny z regiónu Jamal na severe Ruska cez Mongolsko do Číny.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Reuters / Interfax, Foto: Jordan Times / AFP Photo
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies