Prodemokratické primárky v Hongkongu označila Čína za provokatívne

NETKY.SK • 14 Júl 2020, 08:48 • 2 min
Prodemokratické primárky v Hongkongu označila Čína za provokatívne

HONGKONG - Za "závažnú provokáciu" označila Čína primárky prodemokratických strán v Hongkongu, ktoré sa konali uplynulý víkend s cieľom vybrať spoločného kandidáta pre septembrové parlamentné voľby.

slovakia

left justify in out

Porušenie nového zákona 

Čína navyše varovala, že primárky mohli byť v rozpore s novým zákonom o národnej bezpečnosti pre Hongkong.

 

"Ide o závažnú provokáciu voči súčasnému volebnému systému," uviedol v pondelok večer vo vyhlásení styčný úrad čínskej ústrednej vlády v Hongkongu. Údajne ide o porušenie článku 22 sporného zákona, ako aj ďalších pravidiel týkajúcich sa lokálnych volieb.

 

img

 

Proti čínskej vláde 

Spomínaný článok kontroverzného zákona hovorí o podvratnej činnosti zameranej voči ústrednej vláde v Pekingu a mimo zákona stavia aj akúkoľvek činnosť, ktorá centrálnej či hongkonskej vláde znemožňuje normálne vykonávanie svojich funkcií.

 

Porušenie dohody s Britániou

Primárky sa uskutočnili dva týždne po tom, ako Čína prijala sporný zákon o národnej bezpečnosti. Ten podľa kritikov obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala túto bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. V primárkach hlasovalo takmer 600 000 obyvateľov Hongkongu.

 

img

 

Ústava je proti Hongkongu 

Prodemokratický tábor plánuje v prípade, že v parlamente získa väčšinu, zamietnuť rozpočet miestnej vlády. Na základe hongkonskej ústavy musí správca Hongkongu odstúpiť v prípade, ak zákonodarcovia dvakrát zamietnu niektorý z dôležitých legislatívnych návrhov, akým je napríklad návrh rozpočtu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies