Putin a Lukašenko v Moskve rokovali o užšej spolupráci, podľa bieloruského prezidenta nastal výrazný pokrok

NETKY.SK • 23 Apríl 2021, 12:28 • 2 min
Putin a Lukašenko v Moskve rokovali o užšej spolupráci, podľa bieloruského prezidenta nastal výrazný pokrok

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok privítal v Moskve bieloruského náprotivka Alexandra Lukašenka, s ktorým diskutoval o užšej integrácii medzi týmito dvomi postsovietskymi susedmi.

slovakia

left justify in out

Lukašenko od vlaňajšieho augusta čelí vo vlasti demonštráciám zo strany oponentov, ktorí ho obviňujú zo zmanipulovania výsledku prezidentských volieb a požadujú jeho rezignáciu. Práve preto je Lukašenkov režim čoraz viac závislý na finančnej a politickej podpore Ruska, pričom jeho návšteva Moskvy vyvolala očakávania, že by mohol akceptovať tlak Kremľa na užšie väzby. Tieto dohady podporil víkendovým vyhlásením, že sa pripravuje na prijatie jedného z najdôležitejších rozhodnutí počas svojej viac ako štvrťstoročnej vlády.

 

img


„V programoch našej únie sme dosiahli výrazný pokrok. Súvisia s tým akútne problémy, na ktoré sa musíme zamerať, vrátane obrany a bezpečnosti,“ povedal Lukašenko. Rusko a Bielorusko majú dohodu o únii, ktorá je zameraná na hospodársku, politickú a vojenskú spoluprácu. „Naše tímy pokračujú v práci na vývoji právnych predpisov pre túto úniu,“ nadviazal Putin. Stretnutie oboch prezidentov prichádza po správach o zmarenom pokuse o prevrat v Bielorusku a atentát na Lukašenka, ktorý údajne zahŕňal blokádu Minska, výpadky elektriny a kybernetické útoky. Údajných strojcov zatkli ruské a bieloruské služby tento mesiac v Moskve.

 

Prečítajte si tiež: Vladimir Putin kritizuje Západ. Tvrdí, že odignoroval informácie o údajnom atentáte na bieloruského prezidenta


Spojené štáty medzitým v pondelok rozšírili sankcie proti Bielorusku, keď zakázali transakcie s deviatimi bieloruskými štátnymi firmami, vrátane ropnej spoločnosti Belneftechim, ktorá sa na priemyselnej produkcii krajiny podieľa 30 percentami. Americké spoločnosti budú musieť ukončiť transakcie s týmito subjektmi do 3. júna.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies