Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

NETKY.SK • 22 December 2018, 12:17 • 2 min
Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

PARÍŽ - Na viacerých miestach vo Francúzsku pokračuje v sobotu ďalšie kolo protestov tzv. žltých viest proti zvyšovaniu daní a životných nákladov v krajine.

slovakia

left justify in out

Na v poradí už šieste kolo protivládnych protestov vyzvalo niekoľko skupín "žltých viest". Počet účastníkov protestných zhromaždení, ktorí sa začali dopoludnia zhromažďovať v centre Paríža na triede Champs-Élysées, sa však za posledné týždne znížil. Nižšiu účasť v hlavnom meste zrejme ovplyvnil začiatok vianočných prázdnin, konštatuje agentúra AP.

 

V kontraste s chaosom predchádzajúcich protestov sa v blízkosti Víťazného oblúka prechádzali v sobotu viaceré skupiny turistov a ani premávka na svetoznámej triede nebola zrejme zablokovaná.

 

Žlté vesty tento týždeň oznámili, že budú demonštrovať aj v neďalekom meste Versailles, ktoré je z hľadiska dopravy dostupnejšie. Vedenie zámku vo Versailles už medzičasom oznámilo, že z preventívnych dôvodov bude zámok a areál v sobotu pre verejnosť uzavretý.

Parížske múzeum Louvre i Eiffelova veža, ktoré boli pred niekoľkými týždňami zatvorené, zostali pre verejnosť prístupné.

 

Ďalšie protestné zhromaždenia avizovali v 14 veľkých mestách, medzi nimi je Rennes, Nantes, Caen, či Bordeaux. Zablokované budú aj hranice, pričom však súkromné vozidlá budú môcť cez blokády prechádzať plynule, zastavované budú len kamióny.

 

Blokády ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti rastúcim cenám pohonných hmôt. Protesty postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom. Počet účastníkov protestných zhromaždení sa však znižuje.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies