Pri kontrolách pokladníc zistili kontrolóri pochybenia pri štvrtine nákupov

NETKY.SK • 2 Január 2019, 15:47 • 2 min
Pri kontrolách pokladníc zistili kontrolóri pochybenia pri štvrtine nákupov

BRATISLAVA - Pracovníci finančnej správy udelili pri kontrolách zameraných na používanie elektronických registračných pokladníc (ERP) počas vianočného obdobia pokuty vo výške viac ako 37.000 eur.

slovakia

left justify in out

V priebehu posledných troch týždňov minulého roka vykonali celkovo 694 kontrol, pričom v 183 prípadoch zistili pochybenia. Nedostatky odhalili vo všetkých krajoch Slovenska. O tom informovala Drahomíra Adamčíková z komunikačného oddelenia Finančného riaditeľstva SR.

 

"Výška udelených pokút dosiahla sumu 37.330 eur. Najviac pokút udelili kontrolóri finančnej správy v Bratislavskom kraji (12.000 eur), ďalej v Nitrianskom (4570 eur) a Prešovskom kraji (4350 eur). Najmenej pokút kontrolóri udelili v Banskobystrickom kraji, kde výška sankcií dosiahla 1440 eur," spresnila Adamčíková. Finančná správa podľa nej v decembri zintenzívnila kontroly ERP v súvislosti s konaním vianočných trhov, ale aj so zvýšeným počtom kupujúcich v kamenných predajniach.

 

img

 

Najčastejšími chybami pri dodržovaní zákona o používaní ERP boli nedostatočné označenie tovaru alebo služby, neoznačenie predajného miesta oznamom, že ide o prevádzku alebo podnikateľa, na ktorého sa nevzťahuje povinnosť evidovať tržbu, prípadne nebol na prevádzke či predajnom mieste vyobrazený vzor pokladničného dokladu tak, ako to definuje zákon.

 

Fungovanie elektronických registračných pokladníc sa bude kvôli legislatívnym zmenám od 1. júla 2019 meniť. Všetci používatelia registračných pokladníc budú napojení na portál finančnej správy. Finančná správa si od nových podmienok sľubuje zefektívnenie kontrol, a tým aj účinnejší boj proti daňovým únikom. Výhodou pre podnikateľov bude podľa daniarov zníženie administratívnej záťaže, rovnako ako úspora na servisných poplatkoch.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies