Prezidentka žiada premiéra o mená ministrov aj návrh spôsobu vládnutia

NETKY.SK • 31 August 2022, 17:38 • 2 min
Prezidentka žiada premiéra o mená ministrov aj návrh spôsobu vládnutia

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiadala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), aby jej včas predložil nominantov na uvoľnené ministerské kreslá.

slovakia

left justify in out

Rovnako žiada, aby čo najskôr predstavil spôsob, akým bude jeho prípadná menšinová vláda získavať podporu pre zákony. Rovnako chce, aby sa obdobie vzájomných ultimát v pondelok (5. 9.) skončilo. Zdôraznila potrebu funkčnej vlády, najmä v období kríz. Uviedla to po stredajšom rokovaní s premiérom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Hlava štátu podčiarkla, že ako prezidentka má povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Poznamenala, že koaličná rada takým nie je, preto do rokovania jej lídrov nevstupovala.

 

img

 

„Vláda však ústavným orgánom je a mala by byť funkčná za každých okolností. Obzvlášť ak sme v období kríz. Situácia, v ktorej sme, si vyžaduje pevnú a funkčnú vládu,“ zdôraznila. Poukázala na kroky okolitých krajín na zmiernenie energetickej krízy. Spoločným cieľom preto podľa nej musí byť funkčná demokratická vláda, ktorá prevedie Slovensko náročným obdobím. Poznamenala, že bez väčšinovej podpory v parlamente by bol kabinet nefunkčný.

 

Zároveň sa pýta predstaviteľov vládnych strán, ako chcú riešiť závažné krízy, keď dva mesiace nevedeli vyriešiť tú vnútrokoaličnú. Dva mesiace trvania vládnej krízy považuje prezidentka za dostatočný čas, aby sa aktéri sporov oboznámili s požiadavkami a preukázali schopnosť vládnuť. Napriek tomu sa podľa nej zrejme nepodarilo nájsť dohodu, ani obnoviť dôveru medzi koaličnými lídrami.

 

img

 

„V posledný deň ultimáta prišlo nové ultimátum z druhej strany. To vážne musel čakať minister financií s týmto krokom do poslednej hodiny pred podaním demisií? Namiesto riešenia pokračuje nekonečný seriál, ktorý už ale nikoho nezaujíma. Takto sa vládnuť nedá a nemá,“ podčiarkla s tým, že hovoriť o zodpovednosti a zároveň prísť s novými požiadavkami je rozpor medzi slovami a skutkami. Spor v koalícii trvá už niekoľko týždňov. SaS oznámila odchod z koalície, žiada odstúpenie lídra OĽaNO Igora Matoviča z vlády. OĽaNO to odmietlo. V stredu, keď mali ministri SaS podať demisiu, prišlo OĽaNO na rokovanie vlády s opatreniami na riešenie energetickej krízy.

 

Ak ich SaS podporí, Matovič podľa slov hnutia z vlády odíde. SaS je ochotná o návrhoch rokovať, ale až po Matovičovom odchode. Sulík zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby demisie nepodávali v stredu a počkali do pondelka. Dodal, že Matovičovi tak dávajú čas na to, aby odstúpil.

 

Možno vás zaujme: Keď bude týchto 10 požiadaviek na pomoc ľuďom, Matovič veľmi rád prijme ponuku Sulíka na spoločný odchodtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies