Prezidentka vetovala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

NETKY.SK • 22 Apríl 2021, 08:38 • 2 min
Prezidentka vetovala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o ochrane hospodárskej súťaže. Podľa neho mali Protimonopolný úrad, ako aj podnikateľov čakať zmeny.

slovakia

left justify in out

Zákon o ochrane hospodárskej súťaže vypracoval úrad najmä z dôvodu prebratia smernice Európskej únie. Pre jej rozsah aj pre viaceré novelizácie aktuálne platnej legislatívy sa pritom rozhodoval pripraviť úplne nový návrh zákona. Legislatíva upravovala celú oblasť verejnoprávnej ochrany hospodárskej súťaže na Slovensku, oblasť zneužívania dominantného postavenia, dohôd obmedzujúcich súťaž, kontroly koncentrácií, postavenie a právomoci úradu, ako aj jeho organizáciu, ďalej ukladanie pokút či medzinárodnú spoluprácu.

 

img


Hovorca prezidentky Martin Strižinec informoval, že prezidentka vetovala zákon z dôvodu, že ho parlament schválil aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorým sa mení aj zákon o organizácii činnosti vlády, a to spôsobom, ktorý nesúvisí s predmetom úpravy schváleného zákona. Ide teda o takzvaný „prílepok“, čo znamená riziko, že by sa zmenil kompetenčný zákon bez riadneho legislatívneho procesu. Právna norma bola podľa hlavy štátu prerokovaná a schválená v rozpore so zákonom o Rokovacom poriadku. Podľa neho totiž pri prerokúvaní návrhu zákona nemožno podať návrh novely, ktorý obsahovo nesúvisí s prerokúvaným návrhom zákona.

 

Prečítajte si tiež: Prezidentka vymenovala do funkcie rektora Paneurópskej vysokej školy Juraja Sterna


„Z vecného hľadiska prezidentka namieta, že uvedená právna úprava cez pozmeňovací návrh vytvára 'úrad v úrade', keď v rámci Úradu vlády SR má byť zriadený Úrad podpredsedu vlády SR, ktorý neriadi ministerstvo, so samostatnou organizačnou zložkou ústredného orgánu štátnej správy, samostatnými kompetenciami a vystupovaním vo vzťahoch navonok, osobitným štatutárnym zástupcom, ako aj finančnou a riadiacou nezávislosťou od tohto ústredného orgánu štátnej správy (v tomto prípade Úradu vlády SR),“ uviedol Strižinec. Dodal, že takáto právna úprava nemá v slovenskom právnom poriadku obdobu a je v rozpore s princípom jednotnosti riadenia ústredných štátnych orgánov. Potrebu vytvorenia takéhoto úradu pritom predkladateľ riadne neodôvodnil.

 

"Pre zlepšenie sociálnej situácie potrebujeme nielen opätovne naštartovať ekonomiku. Pomoc by nemala len kompenzovať straty z minulosti, ale zasiahnutým sektorom by mala vytvoriť priestor na rozvoj a modernizáciu podnikania. Zhodli sa tiež na tom, že sociálnu a ekonomickú obnovu po pandémii zvládneme lepšie a efektívnejšie v užšej spolupráci so samosprávami, podnikateľmi a mimovládnym sektorom. Sociálne dopady pandémie a obnovu hospodárstva považujem za kľúčovú prioritu a z mojej pozície sa jej budem v najbližšom období venovať," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

Dôsledkom chýbajúceho riadneho legislatívneho procesu sú podľa prezidentky aj nejasnosti v zákone. Zo zákona vyplýva, že podpredseda vlády, ktorý neriadi ministerstvo, bude pôsobiť súčasne na Úrade vlády aj na Úrade podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo, čo je proti princípom kreovania štátnych orgánov. Schválená právna úprava sa nevysporiadala ani s otázkou postavenia novovytváraného Úradu podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo, v štruktúre štátnych orgánov, ani vo vzťahu k samotnej vláde a jej predsedovi a z hľadiska kompetencií ani vo vzťahu k Legislatívnej rade vlády ako poradnému orgánu vlády. Zuzana Čaputová zdôraznila, že nedodržanie zákonom predpísaného procesu prijímania predmetnej právnej úpravy malo významný vplyv aj na jej vecné nedostatky, najmä na určitosť, zrozumiteľnosť a systémovosť textu právnej úpravy, ako aj na nedodržanie požiadaviek právnej istoty.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies