Premiér Tsipras pred hlasovaním o dôvere bránil dohodu s Macedónskom

NETKY.SK • 15 Január 2019, 16:58 • 2 min
Premiér Tsipras pred hlasovaním o dôvere bránil dohodu s Macedónskom

ATÉNY - Grécky premiér Alexis Tsipras obhajoval v parlamente dohodu o normalizácii vzťahov so susedným Macedónskom, kvôli ktorej z jeho vlády cez víkend odišiel minister obrany Panos Kammenos a jeho strana Nezávislí Gréci (ANEL).

slovakia

left justify in out

Tsipras zákonodarcom povedal, že si zvolil ukončenie 27-ročného sporu okolo názvu Macedónska a využil tak "obrovskú historickú príležitosť", hoci jeho vláde to môže uškodiť.

 

img

 

Grécky parlament dnes začal dvojdňovú rozpravu, ktorú ukončí hlasovanie o dôvere kabinetu, vyžiadané samotným Tsiprasom. Očakáva sa, že vláda tesne získa dôveru v hlasovaní, ktoré sa uskutoční v stredu večer. V prípade získania dôvery mieni Tsipras do niekoľkých dní požiadať parlament o ratifikáciu dohody s Macedónskom. Na základe dohody sa Macedónsko premenuje na Republiku Severné Macedónsko a výmenou za to Grécko stiahne svoje námietky proti tomu, aby sa táto krajina stala členom NATO a prípadne aj Európskej únie.

 

img

grécky parlament

 

Macedónsko už splnilo svoju časť vzájomnej dohody, keď ju oficiálne ratifikovalo a zmenilo svoju ústavu tak, že do nej začlenilo dodatok o premenovaní krajiny. Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrvával od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom jeho regiónu Makedoniá. Atény sa obávali možných územných nárokov zo strany Skopje.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies