Čakacie listiny sú na viaceré diagnózy, sú na nich tisíce pacientov

NETKY.SK • 19 Jún 2023, 17:00 • 2 min
Čakacie listiny sú na viaceré diagnózy, sú na nich tisíce pacientov

BRATISLAVA - Čakacie listiny pacientov na zákroky sa vedú pri viacerých diagnózach. Aktuálne sú na nich tisíce ľudí.

slovakia

left justify in out

Čakacie listiny pacientov na zákroky sa vedú pri viacerých diagnózach. Aktuálne sú na nich tisíce ľudí. Vyplýva to z dát, ktoré TASR poskytli všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku.

 

Asociácia na ochranu práv pacientov nedávno upozornila, že na Slovensku sa stále nepodarilo dohnať odložené operácie z čias pandémie ochorenia COVID-19. "Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje podnety poistencov, ktoré sa týkajú dĺžky čakacích lehôt na jednotlivé operácie, pričom tieto podnety nesúvisia iba a špecificky s pandémiou COVID-19," uviedla pre TASR Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie poisťovne. VšZP k 30. aprílu eviduje 4988 poistencov čakajúcich na operácie. Čakacie listiny môže zdravotná poisťovna podľa Štefúnovej vytvárať len na plánovanú zdravotnú starostlivosť. Podľa legislatívy sa vedú pri troch skupinách diagnóz, a to pri chorobách obehovej sústavy, chorobách oka, ktoré si vyžadujú implementáciu zdravotníckej pomôcky a chorobách svalovej a kostrovej sústavy.

 

VšZP podľa vlastných slov nedisponuje zákonnými možnosťami ako termíny operácií a dĺžku čakacích lehôt ovplyvniť. "V rámci zákonných možností uzatvára zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, čím svojim poistencom zabezpečuje čo najširšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti," doplnila. Dĺžka čakacej doby podľa nej závisí od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, jeho kapacitných možností a aktuálneho zdravotného stavu a pridružených ochorení poistenca.

 

img

Operácia kolenného kĺbu a operácia bedrového kĺbu sú v súčasnosti operácie, na ktoré sa najdlhšie čaká.

 

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera rovnako predpokladá, že sa ešte nedobehli operácie, ktoré boli odsunuté v priebehu pandémie. Na čakacích listinách v súčasnosti eviduje 1200 poistencov. Poukázala pritom na to, že na plánované operácie pred pandémiou čakalo 528 jej poistencov, tesne po nej bol ich počet 811. "Najdlhšie sa čaká na TEP kolenného kĺbu (viac ako jeden a štvrť roka) a TEP bedrového kĺbu (viac ako rok)," priblížil pre TASR PR špecialista zdravotnej poisťovne Matej Štepianský.

 

Súkromná Union zdravotná poisťovňa vedie na základe platnej legislatívy čakacie doby na choroby pohybovo-oporného systému, choroby obehovej sústavy a choroby oka vyžadujúce si implantáciu zdravotníckej pomôcky. V súčasnosti má na čakacej listine 123 poistencov. "Dĺžka čakacej doby je individuálna, závisí najmä od aktuálneho zdravotného stavu poistenca, a taktiež aj od poskytovateľa a jeho kapacitných možností," povedala pre TASR hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová. Union ZP deklarovala, že robí všetko pre to, aby poistencom našli poskytovateľa zdravotnej starostlivosti tak, aby bola dodržaná lehota časovej dostupnosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies