Premiér Arménska pripravil plán záchrany pre Náhorný Karabach

NETKY.SK • 19 November 2020, 00:18 • 2 min
Premiér Arménska pripravil plán záchrany pre Náhorný Karabach

JEREVAN - Arménsky premiér Nikol Pašinjan v stredu predstavil 15-bodový plán, ktorého cieľom je "zabezpečiť demokratickú stabilitu" v Arménsku a je zjavným pokusom o vyriešenie politickej krízy, ktorá tam vznikla po podpísaní prímeria s Azerbajdžanom v súvislosti s bojmi o separatistický región Náhorný Karabach.

slovakia

left justify in out

Rezignácia 

Minulotýždňová dohoda o prímerí, ktorú sprostredkovalo Rusko, stanovuje, že Arménsko okrem iného odovzdá kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držalo za hranicami Náhorného Karabachu. Dohoda spustila masové protesty v arménskom hlavnom meste Jerevan, kde tisícky demonštrantov požadujú odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana. On tieto výzvy odmieta, no dvaja ministri z jeho kabinetu už rezignovali na svoje funkcie a arménsky prezident Armen Sarkisjan vyzval na predčasné voľby.

 

img

 

Zodpovednosť za zaistenie stability 
V príspevku na sociálnej sieti Facebook, v ktorom predstavil svoj plán, Pašinjan znovu prijal zodpovednosť za vzniknutú situáciu, zároveň ale uviedol, že tiež nesie "zodpovednosť za prekonanie situácie a zaistenie stability a bezpečnosti v krajine". Tomu sa podľa jeho slov venuje naplno.

 

img


Predseda arménskej vlády vo svojom pláne vyzýva na obnovenie rokovaní o Náhornom Karabachu pod záštitou Minskej skupiny, ktorú v 90. rokoch zriadila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s cieľom urovnať konflikt o región. Plán tiež zahŕňa návrat obyvateľov Náhorného Karabachu, ktorí odtiaľ utiekli, obnovenie poškodenej infraštruktúry v oblastiach, ktoré majú pod kontrolou separatistické úrady, a pomoc zraneným vojakom a rodinám, ktorých blízki zahynuli v boji. 

 

img

 

Pašinjan tiež sľubuje reformy arménskych ozbrojených síl, zmeny volebných pravidiel, boj proti pandémii koronavírusu a obnovenie ekonomickej aktivity v Arménsku. "V júni 2021 predložím správu o zavedení plánu a o ďalších krokoch sa rozhodne s prihliadnutím na názor a reakciu obyvateľov," uviedol politik.

 

Stovky mŕtvych 

Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale je od ukončenia vojny z roku 1994 pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Arménsko. Boje, ktoré vypukli koncom septembra a vyžiadali si stovky, možno tisícky, mŕtvych, boli najväčšou eskaláciou konfliktu o región za viac ako štvrť storočia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies