Peter Sagan vytvoril rekord, takto uzavrel Tour de France 2019!

NETKY.SK • 29 Júl 2019, 06:29 • 2 min
Peter Sagan vytvoril rekord, takto uzavrel Tour de France 2019!

PARÍŽ - Slovenský cyklista Peter Sagan opäť nesklamal a včera si v Paríži obliekol už siedmy zelený dres!

slovakia

left justify in out

Osamostatnil sa tak na čele historického poradia, keď o jeden triumf predbehol legendárneho Nemca Erika Zabela. Trojnásobný majster sveta k tomu pridal aj jedno etapové víťazstvo a po 106. ročníku ich má na konte už dvanásť.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We climbed the Alps today for the first time and, again, I attacked from the start in order to be able to control the intermediate sprint. After a very fast initial part, a big group which wasn't dangerous for me went away. We have two more hard stages before Paris, so it will be important to be alert and finish within the time limit. Dnes sme sa po prvýkrát dostali do Álp a opäť som od začiatku zaútočil, aby som bodoval na rýchlostnej prémii. Po veľmi rýchlej úvodnej časti odišla veľká skupina, ktorá však pre mňa nebola nebezpečná. Do Paríža máme ešte dve tvrdé etapy, takže bude dôležité zostať ostražitý a dokončiť v časovom limite. (Photos @bettiniphoto - Alex Broadway & Pauline Ballet / ASO)

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Sagan (@petosagan),

 

Dvadsaťdeväťročný pretekár dosiahol triumf v 5. etape, keď sa presadil v hromadnom špurte. Mohol ich mať na konte aj viac, no aj tento rok mu niekoľkokrát ušli ďalšie etapové vavríny len o chlp. Okrem víťazstva si totiž pripísal aj ďalších osem umiestnení v Top 5. Stále mu chýba i triumf zo záverečnej etapy na Elyzejských poliach. Tentokrát v nej skončil až na desiatej priečke, keď si v závere nevypracoval ideálnu pozíciu na finiš. V cieli si však z toho ťažkú hlavu nerobil. "Dnes to mohlo byť aj lepšie, ale na poslednom kilometri tam bol dosť veľký 'bordel', v záverečnej zákrute sa to stočilo a bol tam trochu protivietor, takže som zostal vzadu. Ale nevadí, prišiel som do cieľa a mám zelený dres. Prvýkrát ho niekto vyhral siedmykrát a som rád, že som to ja," povedal Sagan pre RTVS.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To wear the green jersey on the podium of the Champs-Elysées is a privilege and an honor, even more so when it is for a record-breaking seventh time. I'd like to thank everybody in @borahansgrohe, our management, the staff, the sports directors, the riders, we all worked hard to achieve this. We had a very good @letourdefrance and we showed that each year we progress as a team, we get stronger. However, nothing of this would have been possible without the support of our sponsors that believe in us and have been by our side in the most difficult moments and now in this moment of happiness and glory. I will now take a few days off and then continue to work for the upcoming goals of the final part of the season. Obliecť si zelený dres na pódiu na Champs-Elysées je privilégium a veľká česť. O to viac keď je to rekordných sedemkrát. Chcel by som poďakovať všetkým v tíme. Nášmu manažmentu, personálu, športovým riaditeľom a samozrejme jazdcom. Všetci tvrdo pracovali na dosiahnutí tohto spoločného cieľa. Máme za sebou veľmi dobrú Tour de France a ukázali sme, že každý rok robíme pokrok a ako tím sme silnejší a silnejší. Však nič z toho by nebolo možné bez podpory našich sponzorov, vďaka že nám veria a boli pri nás aj v najťažších momentoch a aj teraz v čase slávy. Budem mať pár dní voľno a potom môžem opäť pokračovať v práci na nadchádzajúce ciele v záverečnej časti sezóny. @boracookingsystems @hansgrohe @iamspecialized @Sportful @ride100percent @osmonutrition (Photos @bettiniphoto)

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Sagan (@petosagan),

 

Legendárny Zabel ich má na konte šesť, no stále drží rekord v počte získaných zelených tričiek za sebou. Sagana pripravil o šancu prekonať ho aj v tejto štatistike chybný verdikt jury v roku 2017, keď ho neprávom vylúčili z pretekov. "Už som ich mohol mať na konte aj osem, však. Ale všetky Tour, ktoré som dokončil, som dokončil v zelenom drese. Aj túto Tour som sa snažil brať s úsmevom. Na začiatku sa mi do toho až tak nechcelo, ale nakoniec to ubehlo rýchlo."

 

 

Sagan vyhral súťaž o zelený dres s najnižším bodovým ziskom vo svojej kariére. Dokopy nazbieral 316 bodov, Austrálčan Cadel Ewan za ním zaostal o 68, čo je druhý najnižší rozdiel, s akým Slovák získal zelené tričko. V roku 2015 ho od druhého Nemca Andreho Greipela delilo 66 bodov. Boj o víťaza bodovačky však mal od začiatku Tour pevne v rukách. V úvodnej etape skončil druhý a nazbieral 50 bodov, rovnako ako víťaz Mike Teunissen, no keďže ten získal aj žltý dres, Sagan si v druhej etape, tímovej časovke, obliekol ten zelený. V tretej bol už na čele tohto poradia a do konca Tour ho z neho nik nezosadil. Počas prvého voľného dňa mal už 62-bodový náskok a viacero jeho konkurentov vyhlásilo, že už vzdávajú boj o zelený dres. Medzi nimi aj vtedy druhý v poradí Austrálčan Michael Matthews.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

For me, in this first stage on the Pyrenees, it was extremely important to get the maximum amount of points I could in the intermediate sprint. The pace in the first part was frantic, with so many attacks and counter-attacks. I spent a lot of energy but together with Maximilian, Gregor and Daniel we made it to the big group. Daniel did a great job helping me in the intermediate sprint and it's very good I was first. After getting the maximum points and with difficult stages ahead, I tried to save as much energy as possible and finish the day in the gruppetto. V prvej Pyrenejskej etape, bolo pre mňa nesmierne dôležité získať maximálny možný počet bodov na rýchlostnej prémii. Tempo v prvej časti etapy bolo doslova šialené a s množstvom útokov. Spotreboval som preto veľa energie, ale spolu s Maximilianom, Gregorom a Danielom sme sa dostali do hlavnej skupiny a Daniel pre mňa odviedol skvelú prácu, ktorá mi pomohla práve na rýchlostnej prémii, kde aom bol prvý. Potom som sa snažil šetriť čo najviac energie a už len dokončiť deň v gruppette. @borahansgrohe (Photos @bettiniphoto)

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Sagan (@petosagan),

 

Sagan si v ďalších etapách už len kontroloval situáciu a bez problémov si prišiel do cieľa pre rekordný siedmy zelený dres. "Som veľmi šťastný za siedmy triumf v bodovacej súťaži. Ale som aj prekvapený. Každý rok sem chodím a snažím sa predviesť čo najlepší výkon. Prvý zelený dres bol pre mňa veľké prekvapenie, pretože som sem išiel hlavne s cieľom vyhrávať etapy. No s víťazstvami prišiel aj dres. Druhýkrát to bolo sté výročie Tour a získal som ho opäť. Odvtedy to už bolo ľahšie, alebo lepšie povedané, viac pod kontrolou. Som nadšený, že vytváram históriu na Tour de France. Tento rok bol môj najlepší moment, keď som vyhral 5. etapu, ďalší prišiel, keď skrátili posledné horské etapy. To pre mňa boli veľmi dobré správy. A skvelý pocit bol aj keď som dnes prešiel cieľom v Paríži," citovala ho oficiálna stránka Tour.

 

 

Sagan neprezradil svoj najbližší program, nepotvrdil ani informáciu, či sa predstaví na augustových majstrovstvách Európy v holandskom Alkmaare. Mal by však štartovať 4. augusta na podujatí Gran Fondo v Paname, nemal by chýbať ani na majstrovstvách sveta v Anglicku a predtým absolvovať aspoň časť Vuelty. Štartovať by mohol aj na kanadských Grand Prix v Quebecu a Montreale, ktoré v minulosti vyhral. Zatiaľ však svoj program na najbližšie obdobie nepotvrdil.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies