Po bodnutí včelou treba volať záchranku, ak sa opuch rozširuje

NETKY.SK • 15 September 2023, 15:00 • 2 min
Po bodnutí včelou treba volať záchranku, ak sa opuch rozširuje

Po bodnutí včelou či osou treba volať záchranku, ak sa opuch rozširuje mimo miesta bodnutia alebo pri objavení sa iných príznakov. Pri hrozbe anafylaktického šoku by si mal pacient ešte pred zavolaním pomoci aplikovať adrenalínové pero.

slovakia

left justify in out

"Pokiaľ ide o lokálnu záležitosť a opuch je v mieste vpichu, nemusíme robiť nič viac, len miesto chladiť. Akonáhle to prichádza systémovo, teda opuch sa vyskytne nielen v mieste bodnutia, ale aj na inej časti tela, prípadne je spojený s výsevom vyrážok, sčervenením či svrbením, treba okamžite volať tiesňovú linku 155,"

V prípade bodnutia včelou odporúčajú zdravotníci , čo najskôr vybrať žihadlo. "Je dôležité vybrať ho tak, aby sme nestlačili jedový vačok, ktorý je na konci žihadla, aby sme nepumpovali ďalej jed do tela," upozornil prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie Miloš Jeseňák. Dôležité je tiež miesto vpichu chladiť, zdržiavať sa v tieni a ovlažovať si pery. "Lokálne chladenie miesta bodnutia je dôležité pre zníženie prekrvenia miesta, kde bol pacient bodnutý a tým znížime aj vstrebávanie jedu," ozrejmil.

Pripomína, že alergici na hmyz by mali mať vždy so sebou adrenalínové pero. "Pohotovostný balíček musí obsahovať také množstvo pier, ktoré zodpovedá dvojnásobku jeho hmotnosti. Každý musí mať také množstvo, aby si vedel podať dve dávky, lebo ak sa po prvom podaní alergická reakcia nezmierňuje, podáva sa v priebehu pár minút druhá dávka," vysvetlil Jeseňák. Alergici by mali zároveň o tom, ako postupovať, informovať i svojich blízkych.

Ak pacient prestane dýchať, treba okamžite začať s oživovaním.  "Ak nevieme, ako na to, operátor tiesňovej linky 155 nás presne usmerní krok za krokom, ako postupovať do príchodu záchrannej zdravotnej služby," doplnil.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: TASR/ Foto: pixabay
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies