Predstavitelia V4 diskutovali o budúcnosti Európy. Slovensko zastupoval Gábor Grendel

NETKY.SK • 23 September 2021, 21:02 • 2 min
Predstavitelia V4 diskutovali o budúcnosti Európy. Slovensko zastupoval Gábor Grendel

BUDAPEŠŤ - Skupine aktuálne predsedá Maďarsko, ktoré chce spoločne bojovať proti koronavírusu a čím skôr obnoviť hospodárstvo v regióne.

slovakia

left justify in out

Budúcnosť Európy, jej hodnoty a záujmy boli hlavnou témou schôdzky predsedov parlamentov členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorá sa konala vo štvrtok v severomaďarskom Visegráde. Slovenskú republiku zastupoval podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel.

 

img

 

Predseda maďarského parlamentu László Kövér pripomenul, že pred 30 rokmi sa lídri Československa, Maďarska a Poľska rozhodli pre stredoeurópsku iniciatívu vo forme vyšehradského zoskupenia, ktorého cieľom bolo spoločne presadzovať záujmy vyšehradských krajín v procese európskej integrácie. Informovala o tom agentúra MTI.

 

Hospodársko a bezpečnosť 

 

Štátny tajomník maďarského rezortu diplomacie Péter Sztáray vo svojom prejave poznamenal, že medzi bodmi programu štvrtkového rokovania bola i otázka budúcnosti Európy. Jej súčasťou je podľa neho problematika západného Balkánu, ako aj otázka budúcnosti krajín východného partnerstva, ktorá má priamy vplyv na politickú, hospodársku a bezpečnostnú politiku strednej Európy.

 

Prečítajte si tiež: Svet pomaly rozdeľujeme na dve časti, varuje generálny tajomník OSN

 

Sztáray poznamenal, že mottom terajšieho ročného maďarského predsedníctva vo vyšehradskom zoskupení, ktoré sa začalo 1. júla, je  Reštartujme Európu!  Podčiarkol tiež dôležitosť spoločného boja proti pandémii koronavírusu a čo najskoršieho obnovenia hospodárstva v stredoeurópskom regióne, ktorý sa podľa jeho slov stal motorom ekonomického rastu v Európe.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies