Predseda Harabin požiadal ombudsmana o pomoc pred politizáciou súdnictva

NETKY.SK • 27 September 2010, 7:14 • 2 min
Predseda Harabin požiadal ombudsmana o pomoc pred politizáciou súdnictva

Predseda Harabin požiadal ombudsmana o pomoc pred politizáciou súdnictva

slovakia

left justify in out

img

Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin požiadal listom verejného ochrancu práv Pavla Kandráča o pomoc pred politizáciou súdnictva zo strany orgánov verejnej moci. Informoval o tom dnes Tlačový a informačný odbor NS SR.
Dôvodom je list ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál, v ktorom žiada predsedu Harabina o vykonanie úkonov, ktoré "vyplynuli z rokovania Koaličnej rady".
NS SR upozorňuje, že podľa Ústavy SR vykonávajú súdnictvo nezávislé a nestranné súdy. Ústava SR ako aj celý rad medzinárodných dohovorov, zmlúv a záväzkov zakazujú zasahovanie do nezávislosti súdnictva zo strany politických organizácií a inštitúcií.
"Je nepochopiteľné, aby nezávislý súdny orgán bol žiadaný o úkony na základe záverov rokovania politického orgánu, akým koaličná rada bezpochyby je. Ak by súdy plnili politické pokyny, došlo by k ohrozeniu a likvidácii základného práva ľudí na spravodlivý proces," zdôraznil šéf NS SR Harabin, ktorý sa preto obrátil na ombudsmana Kandráča.
Harabin je presvedčený, že osud nezávislosti súdnictva nie je verejnému ochrancovi práv ľahostajný, a preto verí, že bude v tomto smere aj konať v rozsahu jeho ústavných právomocí vyplývajúcich.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona