Za porážkou či infarktom často stojí ignorácia rizikových faktorov

NETKY.SK • 12 September 2023, 16:30 • 2 min
Za porážkou či infarktom často stojí ignorácia rizikových faktorov

BRATISLAVA - Cievna mozgová príhoda aj infarkt myokardu prichádzajú náhle, je však za nimi často dlhoročná ignorácia alebo samoliečba, prípadne nesprávna liečba vysokého krvného tlaku či vysokého cholesterolu. Na utorkovej tlačovej konferencii na to upozornili Slovenská kardiologická spoločnosť, Slovenská nadácia srdca a Únia pre zdravšie srdce pri príležitosti osvetovej kampane Ochorenia, ktoré nebolia, mávajú ten najbolestivejší dopad.

slovakia

left justify in out

"Neliečený vysoký krvný tlak poškodzuje cievy mozgu (môže prísť k nedokrveniu alebo krvácaniu), očí (s následným poškodením zraku) a obličiek (s rozvojom ich zlyhávania)," vysvetlila Stanislava Remišová, kardiologička z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Liečiť sa dá medikamentózne alebo zmenou životného štýlu. "Čo inými slovami znamená zvýšenie pohybovej aktivity, zníženie príjmu soli, dostatok spánku a menej stresu. V prípade správneho dodržiavania režimových opatrení sa môže niekedy dosiahnuť úprava krvného tlaku," dodala.

 

Zdravotné problémy môže spôsobiť aj dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Ten sa usádza na stenách tepien a znižuje ich priechodnosť. Často spôsobuje tzv. aterosklerózu alebo tzv. kôrnatenie tepien. Výsledkom sú závažné zdravotné komplikácie ako srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek, poruchy erekcie u mužov.

Dôležitým faktorom je tiež vaskulárny vek. "Vaskulárny vek je termín, ktorý sa používa na opis stavu a zdravia ciev organizmu. Skutočný vek ciev môže byť odlišný od biologického veku v závislosti od životného štýlu, stravy, genetiky a pridružených ochorení," priblížila primárka ambulantného oddelenia NÚSCH Ivana Šóošová. Ovplyvniť ho možno najmä správnou životosprávou, nefajčením a udržiavaním sa v dobrej kondícii.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 29. september ako Svetový deň srdca. Slovenská nadácia srdca pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti v spolupráci s pacientskou organizáciou Únia pre zdravšie srdce sa aj tento rok snažia šíriť osvetu o rizikových faktoroch srdcovocievnych ochorení a propagovať význam prevencie v ich manažmente. Cieľom tohtoročnej kampane je informovať verejnosť o možnostiach prevencie s dôrazom na cievnu mozgovú príhodu a infarkt myokardu a to, čo týmto atakom predchádza.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: angis.cz
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies