Pred 90 rokmi sa podarilo dostať za mreže bossa podsvetia Al Caponeho

NETKY.SK • 23 Október 2021, 09:47 • 2 min
Pred 90 rokmi sa podarilo dostať za mreže bossa podsvetia Al Caponeho

CHICAGO - Gangster Capone, ktorého odsúdili za daňové úniky, musel vymeniť luxusný životný štýl za celu v jednom z najhorších väzení sveta v Alcatraze.

slovakia

left justify in out

Trvalo roky, kým sa americkej justícii podarilo dostať za mreže jedného z najsilnejších a najobávanejších šéfov organizovaného zločinu. Napriek tomu, že mu súdy nikdy nedokázali účasť na vraždách, ozbrojených lúpežiach, pašovanie alkoholu počas prohibície, organizovanie hazardných hier či nevestincov, skončil Al Capone vo väzení pre neplatenie daní.

 

Gangster do špiku kostí

Od okamihu, kedy si Al Capone vypočul verdikt, na základe ktorého putoval na 11 rokov do väzenia, uplynie v nedeľu (24. októbra) 90 rokov. Šéf Cosa Nostry si celý trest neodpykal, predčasne ho prepustili 16. novembra 1939. 

 

Al Capone, celým menom Alphonse Gabriel Capone, sa narodil 17. januára 1899 v New Yorku v štvrti Brooklyn. Vyrastal v chudobnej rodine prisťahovalcov z Neapola. Jeho otec pracoval ako holič a matka bola krajčírkou. Budúci mafiánsky boss mal šesť bratov a dve sestry.

 

img

 

Dodržiavanie pravidiel nepatrilo k silným stránkam Al Caponeho už od detstva. Nedokončil ani základné vzdelanie a od 14 rokov sa potuloval newyorskými uliciami.

 

Pridával sa k rôznym mládežníckom gangom a energiu si vybíjal v pouličných šarvátkach. Z nich si odniesol aj viacero zranení tváre, podľa ktorých si vyslúžil prezývku Scarface (Zjazvená tvár).

 

Ovládol celé Chicago

V prostredí organizovaného zločinu si postupne vybudoval povesť tvrdého chlapíka, ktorý ovládal nielen päste, ale aj strelné zbrane. Zároveň však na neho začali "poľovať" členovia iných gangov, a tak sa gangster, ktorý mal na svedomí už dve vraždy, v roku 1920 presťahoval do Chicaga.

 

V tomto meste vstúpil do organizácie, na čele ktorej stál Jim Colosimo a mala približne 800 členov. Venovala sa najmä pašovaniu a nelegálnemu predaju alkoholu. Vďaka prohibícii zisky mafie výrazne rástli. Krátko po tom, ako sa Al Capone ocitol v Chicagu, podieľal sa na zabití Colosima, ktorého vystriedal v čele organizácie.

 

img

 

Svojim počínaním vzbudzoval strach, lebo na presadenie svojich záujmov neváhal zabíjať. Čoskoro ovládol americký stredozápad a stal jedným z najbohatších ľudí v Chicagu. Uplácaním politikov a policajtov sa mu darilo beztrestne si užívať obrovský majetok.

 

Vyšetrovacie orgány a justícia sa pokúšali dostať zločinca do väzenia. Al Capone mal však na vraždy či lúpeže nepriestrelné alibi, a tak sa vyšetrovatelia zamerali na jeho financie.

 

Nezdaňoval príjmy z nelegálneho obchodovia

Obávaný mafián sa totiž vyhýbal plateniu daní. Vyšetrovacie orgány sa opierali aj o rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojených štátov z roku 1927, kedy súd uviedol, že aj zisk z nelegálneho predaja alkoholu patrí pod daňovú povinnosť.

 

Tlak uväzniť jedného z najsilnejších mafiánskych šéfov vzrástol aj po tzv. Svätovalentínskom masakri, keď Caponeho zabijaci zavraždili 14. februára 1929 sedem členov konkurenčného gangu Bugsa Morana. Po tomto krviprelievaní sa na Caponeho daňové úniky zameral tím vyšetrovateľov, ktorému sa podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov.

 

img

 

Všetko sa spustilo v júni 1931, keď Al Caponeho obvinili. Ten sa ešte na začiatku pokúšal dohodnúť na vine a treste, ale neúspešne. Ostro sledovaný proces sa začal 18. októbra 1931 a konečný verdikt si Al Capone vypočul 24. októbra 1931. Súd mu vymeral 11 rokov väzenia, pokutu vo výške 50 000 dolárov a musel zaplatiť súdne trovy vo výške 20 000 dolárov.

 

Trest si odpykával v Alcatraze

Odpykávať trest si začal v atlanskom väzení, odkiaľ ho v roku 1934 presunuli do dnes už legendárneho Alcatrazu. Tam sa pre neho začal ťažký život. Spoluväzni sa mu vyhrážali smrťou a musel sa prispôsobiť prísnemu väzenskému režimu. Nehostinné podmienky sa rovnako odrazili aj na jeho zdraví. 

 

Napokon si neodsedel celých 11 rokov. Pre zdravotné problémy ho prepustili 16. novembra 1939, teda po 7 rokoch, 6 mesiacoch a 14 dňoch. Do Chicaga sa už nevrátil a ostal žiť na Floride.

 

img

 

Al Capone zomrel 25. januára 1947 na srdcový infarkt vo veku 48 rokov. Obávaného mafiána pochovali na cintoríne Mound Olivet v ChicaguV októbri 2021 sa v Sacramente konala dražba Al Caponeho osobných vecí.

 

Na predaj bolo zhruba 174 predmetov vrátane fotografií, strelných zbraní, šperkov a vybavenia domácnosti. Najpopulárnejšou položkou bola jeho obľúbená pištoľ, ktorú  vydražili za 860 000 dolárov.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies