Pred 80 rokmi ušla z Ukrajiny pred inváziou Nemcov, ako 98-ročná je zas na úteku

NETKY.SK • 5 Apríl 2022, 06:31 • 2 min
Pred 80 rokmi ušla z Ukrajiny pred inváziou Nemcov, ako 98-ročná je zas na úteku

FRANKFURT NAD MOHANOM/KYJEV – Pred ôsmimi desaťročiami ušla Raisa Valiuškevyčová z Ukrajiny pred inváziou nacistického Nemecka a dnes je táto 98-ročná žena, ktorá prežila holokaust, znova na úteku - tentoraz našla útočisko v Nemecku.

slovakia

left justify in out

Učiteľka na dôchodku žije v židovskom opatrovateľskom domove vo Frankfurte nad Mohanom, napísal v pondelok portál britskej stanice Sky News. Ako Valiuškevyčová povedala, bol to zvláštny pocit, že našla útočisko v krajine svojich niekdajších prenasledovateľov. Ale časy sa zmenili a cíti vďačnosť, že teraz je v bezpečí pred ruskými strelami, ktoré padali okolo jej domu v Kyjeve. V Nemecku sa podľa svojich slov cíti vítaná.

 

img

 

Valiuškevyčová je jednou z približne 50 osôb, ktoré prežili holokaust a ktoré židovské organizácie od začiatku invázie Ruska pomohli evakuovať z Ukrajiny. Mnohí z týchto ľudí sú teraz v Nemecku, kde žije jedna z najväčších židovských komunít v Európe a kde uplatňujú obzvlášť ústretovú azylovú politiku voči Židom - je to súčasť oficiálnej politiky Nemecka na odčinenie svojej minulosti. „Našla som tu druhý domov a cítim sa tu dobre,“ povedala Valiuškevyčová v rodnej ruštine. „Som veľmi vďačná,“ dodala.

 

Možno vás zaujme: Zelenskyj bude mať príhovor v Bezpečnostnej rade OSN, oznámila Britániatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies