V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv a pŕhľavy. Zachytený bol aj prvý peľ paliny a ambrózie

NETKY.SK • 3 Júl 2024, 19:39 • 2 min
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv a pŕhľavy. Zachytený bol aj prvý peľ paliny a ambrózie

BRATISLAVA - V dvadsiatom šiestom kalendárnom týždni opäť dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračovala na celom území, pričom vyššie koncentrácie peľu tráv zachytili už len monitorovacie stanice na strednom a severnom Slovensku.

slovakia

left justify in out

Aj tento týždeň vplyvom veľkých regionálnych výkyvov počasia dochádzalo k výrazným regionálnym rozdielom v denných koncentráciách peľu a spór v ovzduší. Vyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší sme zaznamenali len v oblastiach s menšou zrážkovou činnosťou. Na celom území boli denné koncentrácie peľu v ovzduší väčšinou vo vyšších až stredných hladinách. Okrem peľu tráv a pŕhľavovitých sa v ovzduší vyskytoval peľ skorocelu, štiavu, gaštanu, bazy, lipy, mrlíkovitých , mrkvovitých a astrovitých. Zachytili sme prvý peľ paliny a ambrózie.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytili v Žiline, 104 peľových zŕn v m3 vzduchu, a v Banskej Bystrici 90 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie koncentrácie v Banskej Bystrici, 265 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Košiciach 216 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Bratislave 201 peľových zŕn v m3 vzduchu. Spóry húb (plesní) boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária.

Prognóza peľovej situácie v SR na 27. týždeň 2024

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pomaly slabne. Pokračuje peľová sezóna slabšie alergizujúcej pŕhľavy a v najbližšom období sa môžeme pripravovať na začiatok peľovej sezóny paliny a inváznej ambrózie. Znížená zrážková činnosť a vietor prispievali k celkovému nárastu denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší.

„Predpokladáme, že peľ tráv v ovzduší dosiahne alergiologicky významné denné koncentrácie najmä na strednom a severnom Slovensku. Narastať budú aj denné hladiny peľu pŕhľavovitých a skorocelu. Pomaly začne pribúdať aj peľ ďaľšieho silného alergénu leta - paliny. V najbližšom období očakávame spolu s nárastom denných koncentrácií peľu v ovzduší aj nárast denných koncentrácií spór húb (plesní)," informuje RNDr. Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ÚVZ SR, Foto: CC BY-SA 4.0 / Donkey shot (na titulnej foto: Mednička jednokvetá z čeľade lipnicovitých)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies