Práce na nebezpečnej križovatke pri obci Rožkovany sú dokončené

NETKY.SK • 7 December 2023, 13:30 • 2 min
Práce na nebezpečnej križovatke pri obci Rožkovany sú dokončené

KOŠICE - V týchto dňoch sa sfinalizovali stavebné práce na frekventovanej križovatke v blízkosti obce Rožkovany, ktorá prepája cestu prvej triedy I/68 a cestu tretej triedy III/3188. Práce na tomto úseku prebehli v expresnom čase s ohľadom na vyťaženosť premávky a zabezpečili zvýšenie bezpečnosti a komfortu pri prechode týmto územím pre motoristov aj miestnych obyvateľov, ktorí na ne čakali dlhé roky. Dielo v hodnote viac ako 900 tisíc EUR bez DPH zrealizovala pre Slovenskú správu ciest spoločnosť EUROVIA SK.

slovakia

left justify in out

Styková križovatka ciest I/68 a III/3188, ktorá smeruje do obce Rožkovany, si pre svoj zlý dopravno-technický stav dlhodobo vyžadovala nevyhnutnú rekonštrukciu. Na tomto vysoko frekventovanom úseku dochádzalo k častým vážnym až smrteľným dopravným nehodám. Hlavnou príčinou boli časté zrážky vozidiel s chodcami, ktorí nemali svoj vyhradený priestor pre bezpečný prechod.

 

Na cestnom úseku tiež chýbali aj ďalšie bezpečnostné prvky, ktoré sa počas stavebných prác zakomponovali do výsledného diela a prispeli tak k zvýšeniu celkovej bezpečnosti premávky.

 

„Rekonštrukčné práce sme vykonávali s hlavným cieľom zabezpečiť bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky s ohľadom na zvýšenie plynulosti a prehľadnosti dopravy. Práce na tomto diele boli rozdelené do piatich stavebných objektov. Ich realizáciu sa nám podarilo ukončiť pred stanoveným termínom odovzdania, čo nás veľmi teší,“ informuje Simona Tančáková, PR manažérka a hovorkyňa spoločnosti EUROVIA SK.

V rámci stavebných prác sa zrekonštruoval viac ako 323 m dlhý úsek cesty I/68 a k tomu 55 m dlhý úsek cesty III/3188. Táto realizácia si vyžadovala aj úpravu inžinierskych sietí. Pri obojstranných autobusových zastávkach na ceste I/68 došlo k rozšíreniu vozovky a dobudovaniu samostatných zástavkových pruhov. Primárnym cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť pre chodcov práve výstavbou 485 m2 nových chodníkov so šírkou 2 m vedúcich k autobusovým zastávkam, ako aj zriadením prechodov pre chodcov, výstavbou smerových a ochranných ostrovčekov. Na záver bolo osadené aj verejné osvetlenie, ktoré zabezpečilo ich dostatočnú viditeľnosť. Okrem toho sa na ceste osadili aj nové zvislé a vodorovné dopravné značenia, zvodidlá a smerové stĺpy pre elimináciu nepozornosti vodičov.

 

Vďaka uvedeným stavebným úpravám sa pre obyvateľov obce Rožkovany stala styková križovatka prístupnejšou pre komfortný prejazd. A ostáva už len veriť, že všetky novovybudované bezpečnostné prvky zabezpečia elimináciu dopravných nehôd a zlepšia povesť o tomto cestnom úseku vzhľadom na jeho tragickú minulosť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Bison & Rose / EUROVIA SK, Foto: Bison & Rose / EUROVIA SK

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona