Pozor na verejnú wifi na dovolenkách! Môže byť totiž nástrojom hekerov

NETKY.SK • 16 Júl 2023, 11:00 • 2 min
Pozor na verejnú wifi na dovolenkách! Môže byť totiž nástrojom hekerov

BRATISLAVA - Verejné siete wifi sú podceneným rizikom pre dovolenkárov v zahraničí. Najmä nezabezpečené a neznáme siete môžu byť nástrojom pre hekerov.

slovakia

left justify in out

Oboznámenosť s hekerským technikami a opatrnosť však môžu zabrániť väčšine kybernetických útokov. Na spôsoby, ako svoje mobilné zariadenia ochrániť, upozorňuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

Siete wifi môžu byť zneužité niekoľkými spôsobmi. Útočník môže zneužiť existujúce verejné siete na to, aby sa dostal do internetbankingu turistu, alebo v technike "honeypot" vytvoriť svoju vlastnú podvodnú sieť, do ktorej sa obeť prihlási. S pripájaním sa na verejné wifi siete sa podľa NBÚ spája hneď niekoľko rizík. Heker sa môže dostať do pripojeného zariadenia a sledovať všetko, čo robíte. Vďaka útoku, ktorý sa nazýva man in the middle, vidí obsah konverzácií či prihlasovacie a citlivé údaje. V prípade technicky zručných útočníkov je možné aj zanechanie malvéru na zasiahnutých mobilných zariadeniach. 

Na osobnú ochranu NBÚ odporúča niekoľko jednoduchých krokov. Dovolenkári by sa mali vyhýbať verejným wifi sieťam, a preto si vypnúť automatické pripájanie na wifi. Pokiaľ je pripojenie nutné, bezpečnejšie sú siete s heslom a stránky, ktorých odkaz sa začína písmenami HTTPS a symbolom visiaceho zámku.

 

NBÚ tiež odporúča vynechať citlivé operácie, ako napríklad nakupovanie on-line, internetbanking alebo zadávanie prihlasovacích údajov. Dodatočné zabezpečenie poskytujú systémy multifaktorovej autentifikácie (MFA) a virtuálnej privátnej siete (VPN). Dôležité sú aj základné pravidlá kybernetickej bezpečnosti, ako napríklad používanie silných hesiel, odhlasovanie sa z osobných účtov a fyzická ochrana mobilných zariadení.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: O2 - Soda
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies