Poslednou prekážkou na zmarenie referenda o predčasných voľbách môže byť podľa Fica prezidentka SR

NETKY.SK • 27 Jún 2021, 15:03 • 2 min
Poslednou prekážkou na zmarenie referenda o predčasných voľbách môže byť podľa Fica prezidentka SR

BRATISLAVA - Za prípadné nekonanie referenda o predčasných parlamentných voľbách, ktoré iniciovala opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), bude niesť plnú politickú zodpovednosť prezidentka SR Zuzana Čaputová.

slovakia

left justify in out

Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. Prezidentke tiež vytkol to, že politicky zneužila článok 95 Ústavy SR, ktorý sa týka práve referenda.
 

 

"Pani prezidentka je v prípade referenda tak schizofrenická ako Peter Pellegrini pri téme očkovania," uviedol šéf Smeru-SD. Zdôraznil, že hlava SR chcela dať svojím konaním vláde ďalších 60 dní na "prežitie".

 

"Referendum je asi najpriamejšia forma demokracie, preto jej odôvodnenie, že referendom sa opozícia snaží zvrátiť výsledky minuloročných parlamentných volieb, je totálne mimo," myslí si Fico.

 

Ak prezidentka referendum "politicky zmarí", strana je podľa jeho slov pripravená iniciovať ďalšie referendum.

 

Reakcia hlavy SR
Prezidentka v reakcii uviedla, že tieto výroky môžu znamenať len ústavnú neznalosť alebo účelové prekrúcanie faktov. Posúdenie, či niečo je alebo nie je v súlade s ústavou, je podľa hlavy štátu len a len v kompetencii Ústavného súdu SR a nie na prezidentke či strane Smer-SD.

 

img

 

"Ak je strana Smer-SD presvedčená, že referendum s takto položenou otázkou je v súlade s ústavou, tak nemá dôvod obávať sa výkladu Ústavného súdu SR a ani dôvod útočiť na prezidentku," dodala prezidentka v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Martin Strižinec.

 

Petičný výbor odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, ktorá obsahuje viac ako 600-tisíc podpisov, v podateľni Prezidentského paláca 3. mája.

 

img

 

Prezidentka následne v polovici mája požiadala Ústavný súd SR aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Ústavný súd SR má na rozhodnutie 60 dní.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies