Poslanci schválili rozpočet, deficit má v budúcom roku klesnúť pod 3 %

NETKY.SK • 13 December 2012, 13:24 • 2 min
Poslanci schválili rozpočet, deficit má v budúcom roku klesnúť pod 3 %

Poslanci schválili rozpočet, deficit má v budúcom roku klesnúť pod 3 % - Politika Poslanci Národnej rady (NR) SR po štyroch dňoch diskusií definitívne schválili štátny rozpočet aj rozpočet verejnej správy na nasledujúci rok. Hotovostný schodok dosiahne 3,

slovakia

left justify in out

img

Poslanci Národnej rady (NR) SR po štyroch dňoch diskusií definitívne schválili štátny rozpočet aj rozpočet verejnej správy na nasledujúci rok. 

Hotovostný schodok dosiahne 3,085 miliardy eur pri celkových príjmoch 13,9 miliardy eur a výdavkoch 17 miliárd eur. Deficit verejných financií má klesnúť pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Pôvodný vládny návrh Smer-SD v parlamente ešte upravil, a to vzhľadom na aktuálnu nižšiu prognózu daňových príjmov štátu v roku 2013. Očakávaný výpadok v sume 260 miliónov eur vykrýva z najväčšej časti pôvodne vyčlenená rezerva, z ktorej sa použije 213 miliónov eur. Päť ministerstiev prišlo spolu o viac ako 21 miliónov eur, o zvyšných 26 miliónov eur sa zvýšil hotovostný deficit.

Zákon roka prešiel 82 hlasmi poslancov vládneho Smeru-SD. Zo 146 prítomných zákonodarcov bolo proti rozpočtu 64, pričom nikto z poslancov sa nezdržal. Snemovňa o návrhu diskutovala štyri dni. V rozprave vystupovali prevažne zástupcovia opozície, ktorí rozpočet podrobili ostrej kritike.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec zdôrazňoval, že rozpočet stojí na vode. "Problémom je nielen to, že čísla rozpočtu sa stávajú stále viac nereálnymi, ale aj fakt, že vláda sa zamerala iba na budúci rok," upozornil. Vysvetlil, že vládny kabinet nehľadel pri zavádzaných opatreniach v oblasti daní a odvodov do budúcnosti. "Opatrenia ničia podnikateľské prostredie, pracovné miesta," zdôraznil s tým, že zmeny sa dotknú najmä malých a stredných podnikateľov. Tí totiž nemôžu optimalizovať svoje daňové základy, nemôžu odísť do zahraničia. Jeho kolega, nezaradený poslanec Daniel Lipšic sa pripojil s konštatovaním, že vláda nevie, ako ďalej pri konsolidácii.

Opatrenia vlády podľa Eleméra Jakaba (Most-Híd) odrádzajú ľudí od poctivej práce, čím nepriamo podporia rozmach čiernej ekonomiky. "Podceňujete reakciu ľudí. Ťarchy, ktoré hodíte na ľudí, ich nebudú podporovať, aby poctivo pracovali," zdôraznil. S presvedčením dodal, že človek, ktorý vymyslel celú filozofiu budúcoročného štátneho rozpočtu, nemal predstavu, ako a z čoho ľudia na Slovensku žijú.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na koniec rozpravy zhodnotil, že počul kultivované príspevky k veci, ale aj rôzne bludy a opakované lži. Podľa vlastných slov veľmi dobre chápe, aký obraz o súčasnej vláde chce vytvoriť veľká časť parlamentnej opozície. "Snaží sa všetko maľovať načierno a prišiť možný budúci vývoj v našej krajine Smeru-SD, ktorý prevzal zodpovednosť za vládnutie v apríli tohto roka," upozornil.


R. FICO: Štátny rozpočet je plánom dôveryhodným a realistickým

Budúcoročný rozpočet je jedným z najvýznamnejších nástrojov, ako udržať Slovensko v centre diania, a to nielen v roku 2013, ale aj v nasledujúcich rokoch. Takto zhodnotil zákon roka tesne po jeho schválení v parlamente premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Nie je asi žiadne tajomstvo, že rok 2013 všetci považujú v Európe a vo svete za rok, ktorý bude rozhodujúci z pohľadu krízy. A preto každá jedna krajina sa snaží prijímať opatrenia v podobe konsolidácie verejných financií," povedal s tým, že rozpočet je najvýznamnejším nástrojom udržania deficitu pod troma percentami.

Štátny rozpočet označil za dôveryhodný. Podľa jeho slov fakt, že je realistický, dokazuje aj hodnotenie organizácií ako Európska komisia. "Ukázali sme, že máme zodpovednosť za túto krajinu," uviedol. Fico zároveň poďakoval svojim poslancom za vládny Smer-SD za podporu zákona v pléne.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies