Poslanci hovorili aj o bezdomovcoch a úžerníkoch. Vymysleli tento nápad, ako pomôcť

NETKY.SK • 4 Máj 2021, 14:57 • 2 min
Poslanci hovorili aj o bezdomovcoch a úžerníkoch. Vymysleli tento nápad, ako pomôcť

Vláda i poslanci chcú, aby ľudí pred exekúciami chránilo aj vzdelávanie vo finančnej gramotnosti.

slovakia

left justify in out

V Národnej rade SR sa poslanci rozprávali aj o spôsobe, akým zabrániť, aby ľudia prichádzali k exekúciám. Okrem exekučnej amnestie preto bude dôležité vzdelávať ľudí vo finančnej oblasti. Vyplynulo to z debaty o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva.

Trpia exekúciami
Jarmila Vaňková si myslí, že návrh zákona je dôležitý. Aj z jej praxe v teréne, kde stretla mnoho nezamestnaných, „tak väčšina týchto ľudí naozaj trpí tým, že majú exekúcie“. Ocenila, že túto službu o pomoci v ekonomickej gramotnosti bude mať podľa návrhu zákona v gescii Národný úrad práce. Nazdáva sa, že je nevyhnutné zvyšovať finančnú gramotnosť obyvateľstva.

Prevencia
Igor Kašper zo SME RODINA sa vyjadril, že jeden z jeho hlavným cieľom návrhu zákona je práve prevencia. Aby ľudia mali lepšiu finančnú gramotnosť, aby sa to učili už aj na školách. „Projekt dlhového poradenstva je absolútne nutný v tejto dobe,“ povedal Kašper s tým, že vláda sa k tomuto zaviazala aj v programovom vyhlásení kabinetu.

Nové návyky
Teší sa aj Ján Herák z OĽaNO, ktorý cíti, že to môže pomôcť. Hovoril aj o mnohých, ktorí sú sociálne slabší a potrebujú sa v tejto oblasti vzdelať. „Verím tomu, že aj toto sa bude riešiť v prirodzenom prostredí klienta,“ povedal s tým, aby aj deti nemuseli opakovať zadlžovanie po vzore svojich rodičov.

Zlepšenia
Martin Borguľa zo SME RODINA povedal, že sa teší aj nápadom z praxe, ktoré môžu dlhovému poradenstvu pomôcť. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny je podľa neho otvorené dobrým návrhom. Prisľúbil, že aj každému návrhu z rozpravy sa bude venovať, aby návrh vylepšil.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak je otvorený zlepšeniam tohto návrhu. „Samozrejme, že hneď, ako som prišiel na ministerstvo, sme si uvedomili, čo tá pandémia urobí,“ povedal s tým, že práve preto chceli odložiť splátky.

Trojica expertov
Už aj samotné dlhové poradne si vyskúšali napríklad v Prešovskom kraji. Všade majú byť traja experti. Ekonóm, právnik a psychológ. „Zatiaľ to máme odfinancované do konca roka 2023,“ povedal Krajniak s tým, že rozpočet je zatiaľ približne 19 miliónov eur.

Koniec úžere
Veľký význam tejto novinke prikladá aj ďalšia vládna poslankyňa. „Mnoho ľudí ani nevie, že si môže nastaviť nejaký splátkový kalendár,“ zdôraznila v rozprave Lucia Drábiková, ale význam vidí aj v represii, aby boli postihovaní úžerníci, lebo ľudia sa v tej biede práve k nim utiekajú.

Bezdomovectvo
Dôležitú oblasť vidí aj v predchádzaní bezdomovectva. „Častokrát ten človek nemá návyky,“ dodala Drábiková s tým, že počula aj o prípade, keď si človek po prijatí 700 eur išiel hneď do hotela, kde peniaze rýchlo minul.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies