Popol chŕlila do výšky troch kilometrov, v Indonézii vybuchla sopka Anak Krakatoa

NETKY.SK • 9 Jún 2023, 13:30 • 2 min
Popol chŕlila do výšky troch kilometrov, v Indonézii vybuchla sopka Anak Krakatoa

JAKARTA - V piatok ráno vybuchla indonézska sopka Anak Krakatoa a vychrlila do ovzdušia sivočierny oblak plynov a popola vysoký asi tri kilometre, oznámili miestne úrady.

slovakia

left justify in out

Anak Krakatoa v indonézštine znamená "dieťa Krakatoy". Vulkanický ostrov sa z mora vynoril začiatkom 20. storočia z kaldery, ktorá vznikla po výbuchu Krakatoy v roku 1883. Išlo o jeden z najničivejších a najsmrtiacejších sopečných výbuchov v zaznamenanej histórii.

 

Aktuálna erupcia nastala v piatok o 8.46 h miestneho času (3.46 h SELČ) a podľa dostupných informácií nespôsobila žiadne straty na životoch alebo majetku. Deny Mardiono z centra pre monitorovanie Krakatoy verejnosť varoval pred aktivitami v okruhu päť kilometrov od vulkánu. Úroveň ostražitosti je pri sopke od roku 2022 na druhom najvyššom stupni. Vtedy ju úrady zvýšili po prudkom náraste jej aktivity.

 

V roku 2018 sa kráter po silnom výbuchu čiastočne zrútil, obrovské kusy hornín sa zosunuli do oceánu a vyvolali vlny cunami. Tie si vyžiadali 400 obetí a niekoľko tisíc zranených. Indonézia je ostrovná krajina ležiaca na tzv. Ohnivom kruhu, teda v oblasti, kde stret litosferických dosiek spôsobuje intenzívnu sopečnú aktivitu a časté zemetrasenia. V krajine sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies