Ganc plánuje v Izraeli zostaviť núdzovú vládu, požaduje však odklad

NETKY.SK • 12 Apríl 2020, 11:37 • 2 min
Ganc plánuje v Izraeli zostaviť núdzovú vládu, požaduje však odklad

JERUZALEM - Líder izraelskej centristickej aliancie Modrá a biela Benny Ganc požiadal vo včerajších hodinách prezidenta Reuvena Rivlina, aby mu poskytol ďalšie dva týždne na zostavenie novej vlády, ktorá má viesť krajinu v období pandémie koronavírusu.

slovakia

left justify in out

Pokus o vládnutie s konkurentom 

Prezident poveril Ganca zostavením koaličnej vlády 16. marca. Mandát mu vyprší už zajtra, ak hlava štátu nebude súhlasiť s jeho predĺžením. Ganc sa pokúša o sformovanie spoločnej "núdzovej" vlády so svojím hlavným rivalom, doterajším premiérom a šéfom pravicovej strany Likud Benjaminom Netanjahuom.

 

img

 

Krajine vládne dočasná vláda 

Vo svojej žiadosti o predĺženie mandátu Ganc uviedol, že obe strany sú už podľa neho "blízko k podpísaniu dohody a dodatočný čas by umožnil jej finalizáciu". Prezident sa k jeho požiadavke bezprostredne nevyjadril. Izrael má od konca roku 2018 dočasnú vládu pod vedením Netanjahua. V krajine sa 2. marca konali tretie parlamentné voľby za jeden rok, znova však nepriniesli jasného víťaza.

 

Zmena názoru 

Benny Ganc pôvodne odmietal veľkú koalíciu s Likudom, ak ho bude viesť Netanjahu, ktorý čelí obžalobe z korupcie. Po vypuknutí epidémie koronavírusu v Izraeli však Ganc na túto otázku zmenil názor s tým, že teraz nie je čas na politické spory.

 

img

 

Striedanie premiérskeho kresla

Podľa izraelských médií obaja potenciálni koaliční partneri plánujú "rotáciu" na poste premiéra - najskôr má na ňom na rok a pol zotrvať Netanjahu a v októbri budúceho roka by ho vystriedal Ganc.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies