Polícia sa zapojila v tomto týždni do medzinárodných a celoslovenských aktivít zameraných na elimináciu násilia

NETKY.SK • 20 November 2023, 16:00 • 2 min
Polícia sa zapojila v tomto týždni do medzinárodných a celoslovenských aktivít zameraných na elimináciu násilia

BRATISLAVA - Za 10 mesiacov 2023 Policajný zbor zaznamenal 985 trestných činov spáchaných v rámci domáceho násilia. Najčastejšími trestnými činmi v rámci riešenia prípadov domáceho násilia evidujeme nebezpečné vyhrážanie, týranie blízkej a zverenej osoby, ublíženie na zdraví, vydieranie a nebezpečné prenasledovanie. V tejto súvislosti je však potrebné poznamenať, že domáce násilie sa vyznačuje vysokou mierou latencie, zostáva zväčša dlhodobo utajované, pretože osoba páchajúca násilie drží obeť formou psychického nátlaku ,,v zajatí“. Počet týchto prípadov môže byť omnoho vyšší ako sú polícii oznámené, alebo sa o nich polícia dozvedela v rámci plnenia služobných úloh.

slovakia

left justify in out

V žiadnom prípade nemožno podceňovať ani týranie blízkej osoby a zverenej osoby, pretože týranie môže zanechať fatálne následky nielen na fyzickom zdraví obetí, ale aj na ich psychike. Obzvlášť, ak sú obeťami napríklad maloleté deti. Za 10 mesiacov 2023 celkovo 368 detí sa stalo obeťami násilnej trestnej činnosti, z toho 92 detí bolo obeťou týrania, ako jednej z najzávažnejších foriem domáceho násilia.

 

S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme prehliadať. Práve preto sa každoročne v novembri organizuje na Slovensku akcia so symbolickým názvom BUBNOVAČKA, do ktorej sa tento rok zapojil aj Policajný zbor. Cieľom aktivity je upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Odbor komunikácie a prevencie pri tejto príležitosti pripravil v spolupráci s deťmi zo Základnej školy Sibírska v Bratislave aj audiovizuálny záznam nižšie.

Policajný zbor sa téme domáceho násilia venuje celoročne. Policajní preventisti počas celého roka vyrážajú do školských zariadení, komunitných centier, detských domovov, aby komunikovali o násilí a ozrejmili účastníkom stretnutí, že ak sa deje na nich alebo v ich okolí, tak to určite nie je v poriadku. Za 10 mesiacov roku 2023 zrealizovali preventisti 202 preventívnych aktivít zameraných na tému ,,násilie“, v rámci ktorých oslovili 4 643 účastníkov. Takéto stretnutia zo strany Policajného zboru intenzívnejšie prebiehajú aj počas tohto týždňa, ktorý je venovaný celosvetovej aktivite vyhlásenej OSN na podporu boja proti domácemu násiliu, aby sme aj my upozornili verejnosť, že byť voči svojmu okoliu ľahostajní nie je určite v poriadku.

 

V rámci prevencie, ktorá slúži na zamedzenie vzniku obete v spoločnosti Policajný zbor ako významná zložka prevencie kriminality môže poskytnúť návod a rady ako sa vyhnúť tomu, aby sa osoby stali obeťou násilnej trestnej činnosti.

 

Buďte voči svojmu okoliu vnímaví a nezabúdajte:

  • Násilie prebieha spravidla v súkromí
  • Motiváciou násilníka je dokazovanie si moci, obeť sa snaží sociálne izolovať
  • Má stupňujúci charakter

 

Buďte všímaví a v prípade akéhokoľvek podozrenia kontaktujte políciu. V priebehu roka 2023 bolo polícii odovzdaných ďalších 14 miestností, ktoré sú prispôsobené na výsluch aj s detskými obeťami násilia. Zároveň vybraní príslušníci PZ absolvujú odbornú prípravu policajtov so zameraním na identifikáciu obete a jej potrieb, ako aj na citlivú a profesionálnu komunikáciu s obeťou.
 
Na problematiku násilia páchaného na deťoch a na ženách a včasnú prevenciu bude Policajný zbor opakovane upozorňovať aj v tomto 47. týždni na sociálnom účte Policajného zboru.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: MV SR / Prezídium PZ, Foto: www.europarl.europa.eu (ilustračná foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies