Útulky Slobody zvierat hlásia kritický stav, je v nich 2300 zvierat

NETKY.SK • 22 Jún 2023, 11:30 • 2 min
Útulky Slobody zvierat hlásia kritický stav, je v nich 2300 zvierat

BRATISLAVA - Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami hlásia kritický stav. Je v nich 2300 zvierat čakajúcich na nový domov, adopcie psov stagnujú.

slovakia

left justify in out

Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami hlásia kritický stav. Je v nich 2300 zvierat čakajúcich na nový domov, adopcie psov stagnujú. TASR o tom informovala Kristína Devínska z občianskeho združenia.

 

"V rámci siete našich 25 regionálnych útulkov sú na tom najhoršie útulky na východe. Útulok Pomoc psíkom na východnom Slovensku nachádzajúci sa vo Veľkých Kapušanoch má v týchto dňoch rekordnú obsadenosť. Na nový domov čaká takmer 400 zvierat odobraných z katastrofálnych podmienok," priblížila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Tvrdí, že pri súčasnom zvyšovaní cien nie je ľahké nakŕmiť také veľké množstvo zvierat. Režijné náklady na prevádzku dávajú zabrať všetkým zvieracím azylom. Príčinou nepriaznivého stavu je podľa Slobody zvierat aj to, že na výzvy na systematickú pomoc doteraz nezareagoval ani jeden zo štátnych orgánov. "Finančná spoluúčasť štátu na plošných kastráciách, opatere či dostavba vlastných, štátnych karanténnych staníc pre opustené zvieratá zostáva naďalej v nedohľadne," uviedlo občianske združenie.

 

img

V rámci finančného balíka 750 miliárd eur z plánu obnovy, určeného na rozvoj dlhodobo zanedbávaných oblastí, nedostali spoločenské zvieratá zatiaľ ani cent.

 

Kritizuje to, že z finančného balíka 750 miliárd eur z plánu obnovy, určeného na rozvoj dlhodobo zanedbávaných oblastí, nedostali spoločenské zvieratá ani cent. Ministerstvo pôdohospodárstva ich nepovažovalo za prioritné. "Slovenské útulky tak naďalej zachraňujú zvieratá z ulíc a znášajú náklady na ich opateru, výlučne vďaka finančnej podpore darcov a ochote dobrovoľníkov, suplujúc tak dlhoročne povinnosti štátu," skonštatovala Sloboda zvierat. Situácia začína byť podľa nej z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Poplatok za adopciu zvieraťa sa pohybuje v rozmedzí 50 až 100 eur. Zahŕňa vakcináciu, čipovanie, odčervenie a kastráciu, ktorá je povinná. Bratislavský útulok ponúka možnosť vziať si psíka na takzvané dlhé venčenie trvajúce dva týždne, po ktorom je možné sa rozhodnúť pre jeho definitívne osvojenie. Platí, že každé uvoľnené miesto je prakticky ihneď obsadené ďalším psom na čakacom zozname.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies