Podvodné e-shopy pripravujú Slovákov o peniaze. Na ktoré si dať pozor?

NETKY.SK • 25 Máj 2024, 08:05 • 2 min
Podvodné e-shopy pripravujú Slovákov o peniaze. Na ktoré si dať pozor?

Online nakupovanie je rýchle, pohodlné a neraz aj výhodnejšie, ako nakupovanie v kamenných obchodoch. Aj pri ňom však treba byť obozretný, a to najmä pri nákupoch cez e-shopy, ktoré ešte človek nemá vyskúšané.

slovakia

left justify in out

„Podvodné e-shopy sú, žiaľ, stále realitou. Niektoré z nich sú prepracovanejšie ako v minulosti, preto môže byť náročnejšie ich na prvý pohľad odhaliť,” upozorňuje Mária Auxtová, Country Manager pre Slovensko zo spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie viac ako 6 000 slovenských e-shopov.  

 

Odhaľte pôvod e-shopu

Jednou zo základných vecí, ktoré si podľa nej treba všímať je pôvod e-shopu a kontaktné údaje. „Treba pritom myslieť na to, že ani e-shopy s koncovkou “.sk”, prípade slovom “slovensko” v názve nemusia byť slovenské. Preto je vhodné si overiť na stránke obchodu kontaktné údaje prevádzkovateľa - email, telefón, ale aj sídlo firmy.” 

Niektoré podvodné e-shopy tiež do svojho názvu dajú názov obľúbenej značky a snažia sa vzbudiť dojem, že ide o oficiálneho predajcu na Slovensku, prípadne sa svojim názvom len minimálne líšia od reálne fungujúceho slovenského e-shopu. 

 

Hľadajte obchodné podmienky

„Každý e-shop by mal mať zverejnené obchodné podmienky, reklamačný poriadok vrátane adresy, kam zaslať reklamovaný či vracaný tovar. Pri podvodných e-shopoch tieto informácie často úplne chýbajú alebo sú neúplné,” upozorňuje Mária Auxtová. 

Ak navyše ide o e-shop so sídlom mimo Slovenska či mimo EÚ, reklamácie či vrátenie tovaru môže byť podstatne náročnejšie. Ak tovar predajca nedoručí vôbec, prípadne príde iný výrobok, ako si človek objednal, peniaze už zákazník často nedokáže získať späť.

Takisto podozrivé sú priveľmi nízke ceny

Jedným z dôvodov, pre ktoré ľudia radi nakupujú online sú aj lepšie ceny ako v kamenných predajniach. „Ak sú však ceny neprimerane nízke, môže ísť o podvod. Značkový tovar z nových kolekcií o polovicu lacnejší ako v zabehnutých e-shopoch je často priveľmi lákavá ponuka na to, aby bola pravdivá.” 

Hoci podvodné e-shopy sú stále sofistikovanejšie, niektoré sa prezradia aj pravopisnými či štylistickými chybami, chýbajúcou diakritikou, nekvalitnými fotografiami či nedostatočným popisom výrobkov. „Určitú výpovednú hodnotu majú aj recenzie obchodu. Ak e-shop žiadne nemá, prípadne sú negatívne, treba nákup zvážiť.”  

Vyhýbať sa v týchto e-shopoch pritom treba nielen samotnému nákupu a platbe za tovar, ale aj registráciám, ktoré môžu slúžiť na zber údajov a ich prípadné ďalšie zneužitie.

 

Problém zrejme tak skoro nezmizne

Problém s podvodnými e-shopmi sa zrejme tak skoro nevyrieši, keďže väčšina z nich má sídlo mimo Slovenska a Európskej únie. Slovenská obchodná inšpekcia zatiaľ nemá oprávnenie podvodné internetové stránky zablokovať, ani vymáhať plnenie platby za nedodaný tovar.

Dôkazom je, že niektoré z e-shopov fungujú ešte celé mesiace prípadne aj dlhšie po tom, ako na ne SOI či spoločnosť ESET upozornia. Aktuálne si treba dať pozor aj na nákup v týchto e-shopoch:

www.rightdeal.sk
www.urbantrend.sk
www.rayray.sk
www.finlando.sk
www.lunzo.sk
www.lasportivaobuv.sk
www.vivobarefoot-sk.sk
www.mancini.sk
www.viagogo.sk
www.cyklosport-krampl.store
www.lacosteslovensko.co
www.adidas-sk.sk
www.nikejordanssk.sk
www.niketeniskysk.sk
www.nkshopsslovensko.com
www.niketeniskysk.sk
www.siriusoutlets.com
www.nikeisk.com
www.jordantenisky.co
www.pumaeshopsk.sk
www.pumashop.sk
www.teniskypumaoutlet.sk
www.tommyhilfigerivypredaj.cc
www.reebok-sk.sk
www.teniskyreebok.sk
www.timberland-slovakia.sk
www.reeboksk.sk
www.reebok-slovensko.sktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Shoptet, Foto: AdobeStock (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies